Kalkan Gezilecek Yerler, Kalkan Gezi Rehberi.

/ 2 Ekim 2019 tarihinde eklendi 2 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 78 okunma / yorumsuz
Kalkan Gezilecek Yerler, Kalkan Gezi Rehberi.

Kalkan daha merkezine varmadan, bulunduğu lokasyonun muhteşem güzelliğini yansıtmaya başlar, durup saatlerce seyretmek istersin.

Kalkan nerede.

Kalkan
Kalkan Sokakları

Kaş’ın en önemli turizm merkezlerinden olan Kalkan, özellikle İngiliz turistlerin ilgi odağı haline gelmiş önemli turizm beldemiz. Antalya’nın eşsiz ilçesi Kaş’a bağlı olan Kalkan, Patara ile Kaş’ın tam ortasında, harika bir konumda yer alıyor. Yakın çevresinde bulunan Patara Kaş gibi önemli turizm merkezlerine yakın oluşu, Kalkan’ı daha cazip hale getirmekte. Kalkan daracık sokakları, dik yokuşları ve harika yat limanıyla bölgenin önemli turizm merkezi arasında.

Kalkan Konaklama

Kalkan’da büyük otel sayısı bir elin parmağını geçmez, daha çok küçük butik oteller bulunuyor. Bu küçük oteller Kalkan’ın hem mimarisini hem de kültürünü yansıtmakta. Sahilde yer alan restoranlar Ege ve Akdeniz’e özgü yemek çeşitlerinin yanında dünya mutfağının örneklerini de sizlere sunuyor.

Kalkan Sahil
Kalkan Sahil

Kalkan’a tatil amaçlı gelen turistler kadar buraya yerleşmiş aşık olmuş turist sayısı az değildir. Bugün en az yerel halk kadar sonradan Kalkan’a yerleşmiş turist vardır. Kalkan’ın hemen her yerinde lüks inşa edilmiş villalar bulmak mümkün işte bu villalar Kalkan’a yerleşmiş yerli ve yabancı turistlerin evleri. Bir kısmı yaz aylarında gelse de çoğunluk 12 ay Kalkan’da yaşadığı için Kalkan’ın turizmi diğer tatil beldelerine göre kışında azda olsa canlı olmakta.

İşte sizler için hazırladığımız Kalkan’da görülmesi gereken 10 yer, yada Kalkan’da mutlaka gezilecek 10 yer listemiz.

Kalkan gezilecek yerler ?

 1. Bezirgan Köyü

  Kalkan’dan bir kaç km uzaklıkta olan Bezirgan köyü, bakir kalabilmek için ciddi emek sarf eden yerlerden birisi. Likya Orkidesi başta olmak üzere onlarca bitki türü, nesli yok olmak üzere olsa da Bezirgan köyünde hala görebilirsiniz.

 2. Bodamya, İslamlar köyü

  Kalkan merkezine 6-7 km uzaklıkta olan İslamlar köyü adeta yeşil bir cennet. Köyde alabalık yetiştiriciliği oldukça yaygın. Yaylamsı bir atmosfer olan İslamlarda serin suların başında bir öğle yemeği oldukça keyif verecektir.

 3. Kaputaş Plajı

  Kaputaş Plajı Kaş, Antalya
  Kaputaş Plajı Kaş, Antalya

  Kaş ile Kalkan’ın tam ortasında bulunan bu muhteşem plaja karadan aracınızla veya denizden tekne turları ile ulaşmanız mümkün. Tropik adalarda gördüğümüz o muhteşem sahilleri aratmayan kumsalı ile Kaputaş plajına hayran kalacaksınız. Bakınız: Kaputaş Plajı

 4. Mavi Mağara

  Kalkan’dan 8 km uzaklıkta olan Mavi Mağara yaklaşık 50 metre uzunluğunda 40 metre denişliğinde ve 15 metre derinliğinde. Kaputaş plajının hemen yakınında olan Mavi Mağara’ya güneş ışıkları mağaranın içine deniz dibinden yansıyarak girmekte ve mavi parlak fosforesson rengi meydana getirmekte.

 5. Patara Plajı

  Patara Plajı
  Patara Plajı

  İnce kumlu plajı, özellikle sörf benzeri su sporları tutkunları için çok önemli bir merkez olan Patara Plajı, aynı zamanda harika bir deniz gümü vaat ediyor. Bakınız: Patara Plajı

 6. Patara Antik Kenti

  Patara Antik Tiyatro

  Likya Federasyonu’nun başkentliğini yapan Patara Antik Kenti, aynı zamanda antik çağın en büyük limanlarından birisine sahip. Bakınız Patara Antik Kenti

 7. Kalkan Halk Plajı

  Şehir merkezine bulunan ve ince çakıl taşlarından oluşan sahil yapısı ile Kalkan merkezinde Akdeniz’in berrak suları ile buluşabilirsiniz. Mavi bayrağa sahip kumsalda şezlong şemsiye kiralamanız mümkün. Hemen yakınında bulunan özel sektör tarafından işletilen plajlarda ilginizi çekebilir.

 8. Saklıkent Kanyonu

  Saklıkent Kanyonu
  Saklıkent Kanyonu

  Kalkan merkezinden 32 uzaklıkta bulunan Fethiye ile Kaş sınırını belirleyen kanyon, ziyaret edebileceğiniz doğal güzellikler arasında. Bakınız: Saklıkent Milli Parkı

 9. Kalkan Sıçan Adası

  Kalkan körfezinin güneyinde kalan ada, üzerinde yaşamın olmadığı kıyıdan bir buçuk kilometre açıkta bulunuyor. Bu kadar mesafeyi yüzerek geçmek mümkün fakat önermiyorum, denizden çıkmaya çalıştığınız yerdeki kayalar çok kaygan ve tehlikeli. Anakaradan resim çekmek daha mantıklı:)

 10. Xanthos Antik Kenti

  Antik

  Kınık Mahallesi’nde bulunan Xanthos Antik Kenti, Antik Likya Federasyonu’nun en büyük yerleşimlerden birisiydi. 2 defa büyük yangınla mücadele eden şehirin hikayesi oldukça ilginç. Bakınız : Xanthos Antik Kenti

Kalkan’a nasıl gidilir?

Kalkan’a Fethiye’den kaş karayolu takip ederek ulaşabilirsiniz Fethiye Kaş karayolu üzerinde Eşen, Ova Patara yol kavşağına geçtikten sonra birkaç dakikalık daha yolculuktan sonra ulaşabilirsiniz. Fethiye otogarından düzenli olarak sahilden Antalya otobüsleri kalkmakta bu otobüslerle yaklaşık bir saatlik yolculuktan sonra Kalkan’a varılabilir.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Tavsiye

Pattaya Gece Hayatı