Kahraman Xanthos Halkının Yok Oluşu!

/ 3 Aralık 2013 tarihinde eklendi 22 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 66 okunma / 1 Yorum
Kahraman Xanthos Halkının Yok Oluşu!

Xanthos Antik Kenti  Fethiye Antalya karayolu üzerinde, Kınık mahallesinde  bulunan Likya federasyonun yerleşimlerinden birisi olarak tanırız, peki öncesi? Xanthos Antik Kenti Eşen çayının hemen yanı başında bulunan kent geçmişte yapmış olduğu savaşlarda inanılmaz bir kahramanlık örneği göstermiştir.

Dönemin en güçlü ordusuna sahip olan Persler, savaş konusunda oldukça deneyimli komutanları Harpagos komutasında Xanthos’u kuşatırlar. Xanthos halkı tüm güçleri ile şehirlerini korumaktadırlar ama acı son kaçınılmaz olmuş savaşı kaybetmek üzereydiler.

Xanthos

Şehri teslim etmek istemeyen Xanthoslular, ne kadar yaşlı, çocuk, kadın varsa kaleye kapatırlar ve kalenin her tarafını ateşe verirler ve son kez var güçleri Harpagos’un askerlerine saldırırlar artık geride ne savaşacak Xanthos halkı kalmıştı nede Xanthos kalesinde bir canlı. Harpagos’a yanmış, yıkılmış harap bir şehir kalmıştı. Harpagos için yapacak bir şey kalmamıştı savaşı kazanmıştı fakat Xanthos’u ve Xanthosluları kazanamamıştı.

Xanthos’da bu kadar acı bir can pazarı yaşandığı sırada ovaya ve tarlalara çalışmaya gitmiş 20 kadar Xanthos’lu aile geldiğinde şehirlerinin yok olduğunu görürler. Şehri yeniden inşa etmek için çalışmalara başlarlar. Şehrin yeniden kurulduğu sırada tahmini İ.Ö. 475 – 450 yıllarında şehir bir yangın felaketi daha yaşar. Bunun nedeni hakkında tam bir sahibi olunmasa da Xanthos halkı ikinci bir felaket yaşamıştı.

Xanthos halkı bu kadar ölümüne sevdikleri şehirlerini İ.Ö. 334 yılında Büyük İskender’e teslim etmişlerdir. Büyük İskender’in vefatından sonra Mısır hanedanı olan Ptolemaios tarafından alınır, ardından Suriye Kralı III. Antiokhos tarafından alınan şehrin hikâyesi burada böyle kalmayacaktı.

İ.Ö. 2. yy.da Likya Birliği’ne başkentlik yapmış olan Xanthos, İ.Ö 42 yılında Romalı Brutus tarafından yerle bir edilir. Bu korkunç yıkımın ardından İmp. Marcus Antonius  Xanthos’u yeniden onarmaya başlar. Romalılarınbu bölgeyi almasının ardından şehre yeni binalar kazandırılmıştır. Bizanslılar döneminde piskoposluk merkezi olarak kullanılmıştır. Arap akınlarının başladığı yıllarda Xanthos artık önemini yitirmeye başlamıştır.

Xanthos Antik Kenti Nerede?

Xanthos Antik Kenti Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kınık Mahallesi’nde bulunur. Kınık merkezinden bir kaç dakikalık yürüme yolu ile ulaşmak mümkün. Gezi süreci zorlu değil oldukça kolay gezilebilir.

Xanthos Nedir?

Xanthos, Likya döneminin en büyük şehirlerinden birisi olup aynı zamanda Antik Likya Birliği’nin merkezi olmuştur. Bugün hala ayakta kalmış Antik tiyatro, kiliseler gibi daha birçok antik yapıları görebilirsiniz.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Kahraman Xanthos Halkının Yok Oluşu! (1 Yorum)