Gömbe Yaylası gezilecek yerler, yapılması gerekenler!

/ 29 Eylül 2019 tarihinde eklendi 29 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 238 okunma / yorumsuz
Gömbe Yaylası gezilecek yerler, yapılması gerekenler!

Gömbe Yaylası yolu düşen herkesin uğraması, görmesi gereken muhteşem doğal güzelliklere ev sahipliği yapan, yayla gezilerini sevenler için ideal bir yayla.

Gömbe’de bir çeşme, buz gibi akıyor

Gömbe Yaylası’nda mutlaka yapmanız gerekenler hakkında sizlere bilgi vermeden önce Gömbe yaylasını biraz anlatmak daha sonra Gömbe yaylasında mutlaka yapmanız gerekenler listesine geçmek istiyorum.

Gömbe Yaylası, Toros Dağları
Akdağ, Toros Dağları

Gömbe yaylası Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı bir yayla mahallesi. Mahalle olduğuna bakmayın yeni çıkan büyük şehir yasasından önce belediyelik bir kasabaydı. Gömbe yaz aylarında oldukça hareketli olur bunun sebebi kış döneminde sahil inenler yaz aylarında tekrar Gömbe’ye gelirler. Yine Gömbe’yi ziyarete gelen turistlerde bu kalabalığın bir parçası.

Gömbe, Yeşilgöl
Gömbe, Yeşilgöl

Kaş’a 1 saat gibi bir sürede kendi aracınızla ulaşabilirsiniz. Eğer Gömbe’ye Kaş tarafından geliyorsanız sizi baraj gölü karşılayacak, ama siz boşverin baraj gölünü daha güzel yerler sizi bekliyor.

Gömbe Yaylası gezilecek yerleri

Uçarsu Şelalesi

Gömbe, Uçarsu Şelalesi
Gömbe, Uçarsu Şelalesi

Gömbe merkezinden yaklaşık yarım saatlik araç yolculuğu ile Uçarsu şelalesine varmak mümkün. Şelalenin o huzur veren sesini Gömbe merkezinden duymak mümkün.

Gömbe, Uçarsu Şelalesi
Gömbe, Uçarsu Şelalesi

Şelalenin doğal güzelliklerinin yanı sıra Alevi vatandaşlarımız için kutsal su olarak inanılmakta. 60 metre yükseklikten dökülen su bizlere muhteşem bir görsel şölen sunuyor. Şelalenin o huzur veren muhteşem sesini, Gömbe merkezinden duymak mümkün.

Gömbe Yaylası Yeşilgöl

Yeşilgöl
Yeşilgöl

Deniz seviyesinden 1990 metre yükseklikte bir kriter gölü, yaz aylarında su sıcaklığı 12-14 derece arasında olan Yeşil Göl, Batı Torosların en yüksek noktası olan Akdağ’ın yamaçlarında bulunuyor. Kar suyu ile beslenen gölden süzülen sular Gömbe ovasına bereket taşıyor. Suyunun rengi yeşil belki de bu yüzden adı Yeşil Göl oldu.

Subaşı Yaylası

Subaşı Yaylası
Subaşı Yaylası

Akdağ’ın zirve noktası denebilir, hiç ağacın olmadığı yaylanın tam ortasından akan küçük bir dere bulunuyor. Eğer bir süre daha devam etemeye kararlıysanız İkiz Gölleri’de görebilirsiniz.

Panayır’a katılın

Yaz aylarında Gömbe Panayırı oldukça hareketli geçiyor. Yaylardan yörüklerin hazırlamış olduğu peynirlerden almanızı öneriyorum. Alış veriş tabiki sadece yiyecek ve içecek ile sınırlı değil, giyim ev eşyaları gibi bir çok farklı şeyi panayır alanında bulmak mümkün.

Gömbe Yaylası neler yapılır

Gömbe Kebabı

Gömbe’nin kendine has bir kebabı, Toros Dağlarının zirvesinde büyüyen oğlak etinden yapılan sebzeli bir kebap türü. Mutlaka deneyin.

Şerbet’i mutlaka deneyin

Dağlarda taşların arasında oluşan küçük mağaralarda yaza kadar kalan kar yaz aylarında toplanarak pekmez veya benzer tatlılar ile dövülerek farklı bir lezzet ortaya çıkarılmakta.

Gömbe Yaylası hakkında kısa bilgiler


Antalya – Gömbe Yaylası arası kaç km?

145 KM, bu kendi araçları olanlar için Elmalı üzerinden 2 saatlik yolculuk demektir.

Gömbe Yaylasında konaklama

Gömbe’de konaklama için pek elverişli otel ben görmedim, en yakın Elmalı veya Kaş Kalkan tarafına bakabilirsiniz.

Gömbe Yaylasında kamp yapılabilir mi?

Evet, yeterli donanıma sahipseniz eğer Subaşı Yaylası gibi alanlarda kamp yapabilirsiniz.

Gömbe Yaylası’nın güzelliklerini isterseniz bu videodanda izleyebilirsiniz.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.