Gizlikent Şelalesi ve Gizlikent Kanyonu

/ 23 Eylül 2019 tarihinde eklendi 30 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 123 okunma / 1 Yorum
Gizlikent Şelalesi ve Gizlikent Kanyonu

Gizlikent Şelalesi adını 2019 yazında ilk defa duydum, ilk defa gittim vede diyorum ki; iyiki de Gizlikent kanyonunu ve Gizlikent Şelalesi’nin görmüşüm.

Beni tanıyan gezgin arkadaşlar bilir, uzun zamandır (6 yıl) Türkiye’de bulunmadım. Bunu bir çok nedeni var ama konu o değil.  Dip not Gizlikent şelalesinin olduğu yer benim doğduğum, büyüdüğüm yerler 🙂 enteresan değil mi? 2019 yılında ilk defa gittim doğduğum o canım topraklara. Saklıkent’i biliyordum ama nereden çıktı bu Gizlikent yada nereden çıktı bu şelale. Neyse acele etmeyin hepsini anlatacağım.

Merdivenlerden iniş

Uzun bir aradan sonra ilk defa Türkiye’ye gittim, doğduğum köyü ziyaret ettim.  Kuzenim sabah işe gidiyordu ve saat çok erkendi. Sordum ona nereye? Dedi bana Gizlikent’e çalışmaya.  Tekrar sordum Gizlikent’e mi yoksa Saklıkent’e mi? Israrla bana Gizlikent dedi.  Peki kolay gelsin dedim ve onu yolcu ettim. Bi an kendimi aptal yerine koydum çünkü ben Gizlikent nerede bilmiyordum.  Açıkçası içime yer etti ve 72 yaşındaki anneme gizlice sordum. Anlattı bana Saklıkent’e varmadan yeni bir yer sen onu görmedin.  Garip hissettim kendimi ben bu kadar topraklarından uzak kalmış birisi olamam.

Kanyon Yürüyüşü

10 dakika sonra daha kahvaltı bile yapmadan askerde olan yeğenimin Doğan marka arabasına binerek yola çıktım. Karım yanımda oğlum  arka koltukta hemen hemen yola koyuldum.  Saklıkent’e yaklaşık bir km kala gördüm levhayı. Sanki dün gelmiş gibi hemen sağ sinyali yaktım ve döndüm. En fazla bir km gittim ki bir otopark görevlisi dedi ki abi sen yerlisin para vermene gerek yok uygun bir yere park et.

Gizlikent Kanyon’unda Trekking

Kanyon uzunluğu ne kadar?

Hemen girişte hediyelik eşya satan dükkanlar vardı. Soramadım nerede bu Gizlikent diye. Yürümeye devam ettim sanki her gün oraya gelen birisi gibi. Hediyelik eşya satan dükkanları geçtim bu sefer restoran geldi karşıma. Bir çalışan arkadaş eğer şelaleye gidecekseniz 300 metre kanyon yürüyüşü sonrası ulaşacağımızı bu nedenle kanyon ayakkabısı kiralamamız gerektiği konusunda bizi uyardı. Kendisine teşekkür ederek şelale istikametine doğru yürüyüşe devam ettim. Sayısını bilmesem de oldukça fazla merdiven inmek zorunda kaldım.  İndiğimde kanyonun içerisinde kafeye benzeyen bir yer çıktı karşıma.  Burada kuzenimi görmek beni oldukça memnun etti. Kuzenim hemen ayağıma kanyon ayakkabısı giydirdi ve kanyonun içerisinden 300 metre gitmemi ardından şelaleye ulaşacağımı söyledi. Aynen öyle yaptım çok zorlu olmayan kanyonda 300 metre kadar yürüdüm ve o muhteşem güzellik olan şelale ile sonunda tanıştım.

Gizlikent Şelalesi’nde Duş almak ister misin?

Gizlikent Şelalesi nasıl bir yer?

Şelale oldukça yüksek bir noktadan dökülüyor, hemen altında hazırlanan platform da fotoğraf çektirmek mümkün. Su Saklıkent kadar soğuk değil bu nedenle daha rahat bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Dönüşte kafede bir çay içmek yada kumda kahveyi denemek lazım.  Eşim kumda kahve bende çay içmeyi tercih ettim. Yine restoran yemek konusunda oldukça iddialı. Eğer yemeği beğenmedim derseniz hesap ödemek zorunda değilsiniz. Fiyatlar bana uygun geldi bir çok turistik restoran da araba parasına yemek yediğinizi düşünürseniz fiyatların öyle abartılı olmadığını anlamak mümkün.

Gizlikent Şelalesi’nde Oğlum duş almaya hazırlanırken

Hediyelik eşya dükkanlarından yakınlarınız için küçük eşyalar alabilirsiniz.

Sonuç olarak ben size Gizlikent’e mutlaka gitmenizi isterim. Yeni bir yer yeni bir doğal güzellik ve yeni bir heyecan.

Gizlikent Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Aracınız ile Fethiye’den veya Seydikemer’den Saklıkent yönüne sürün, Kayadibi mahallesini geçince Saklıkent’e 1km kadar kala hemen sağ tarafta Gizlikent Şelale tabelasını göreceksiniz. Sağa döndükten sonra dar bir yoldan bir km daha ilerleyin ve büyük bir otoparka varacaksınız.

Sizler için hazırladığım Video

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Gizlikent Şelalesi ve Gizlikent Kanyonu (1 Yorum)