Gemile Koyu ve Gemile Adası, Fethiye

/ 18 Eylül 2019 tarihinde eklendi 19 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 86 okunma / 1 Yorum
Gemile Koyu ve Gemile Adası, Fethiye

Fethiye’nin görmeniz gereken koylarından biriside mutlaka Gemile Koyu ve Gemile Adası’dır. Özellikle Kayaköy ve Af Kule Manastırı’nı gezip biraz tarih soluduktan sonra dinlenmek denize girmek için muhteşem bir seçenek olacaktır.

Hemen karşınızda üzerinde antik çağın ve Yunan tarihinin önemli tarihi yapılarının bulunduğu Gemile Adası, arkanızda zeytin ağaçlarının arasından gelen kırlangıç sesleri ile birlikte yüzmek muhteşem bir keyif verecektir.

Kumsal biraz çakıllı olmasına rağmen deniz suyu oldukça temiz, yüksek sezonda gittiniz zaman gün boyu buraya gelen tur tekneleri rahatsızlık verebiliyor ama yinede bu cennet vari koy yok olmadan gidilip görülmesi gereken bir yer.

Yüzmekten arta kalan zamanınızda mutlaka kilisede tarihe bir yolculuk yapmanızı tavsiye ediyorum. Her yıl binlerce turistin gelme nedenlerinden biriside Nicholas’un burada doğduğuna inanılması. Bu nedenle Gemile Adası’nın ismi St. Nicholas Adası veya Aya Nikola Adası olarakta geçmektedir. Gemile Plajına bir km açıklıkta bulunan adaya kollarına güvenen yüzerekte geçebilir ama yinede tekne ile gitmekte fayda var.

Gemile Koyu’nda ne yenir ne içilir?

Gemile koyu henüz imara açık bir alan değil, o nedenle burada restoranlar beklemeyin yalnız çevre köylerden gelen bir çok kadın burada gözleme yaparak satıyorlar. Çok zor durumda kalmayınca almanızı önermiyorum eğer illaki gözleme yemek isterseniz, ki Fethiye’de mutlaka deneyin bu lezzeti tadacağınız yer Gemile Koyu olmasın. 

Fiyat olarak oldukça pahalı olmasına rağmen, gözlemeden gözleme tadı alamazsınız. Eğer imkanınız varsa kendi yiyeceğinizi alarak gidin yada bu muhteşem doğa harikası koyda kendinize küçük bir mangal partisi ikram edebilirsiniz. 

Gemile Koyu’na nasıl gidilir?

Eğer kendinize güveniyorsanız Kayaköy’den Gemile Koyu’na yürüyerek gidin, 6 KM uzunluğunda olan bu trekking parkuru sizlere güzel heyecan yaşatacaktır. Küçük bir öneri: burada trekking yapmak isterseniz mutlaka fotoğraf makinenizi yanınıza alın çünkü muhteşem fotoğraflar çekme fırsatı bulacaksınız. Yürüme ile gitmek isteyenler özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında oldukça keyifli olduğunu söylemeden geçemem. Bu arada Hisarönü’nden düzenlenen ATV safari de sizler için macera dolu bir başka alternatif olabilir. 

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Gemile Koyu ve Gemile Adası, Fethiye (1 Yorum)