Fethiye’nin mutlaka görülmesi gereken 13 Antik kenti.

/ 19 Eylül 2019 tarihinde eklendi 2 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 257 okunma / yorumsuz
Fethiye’nin mutlaka görülmesi gereken 13 Antik kenti.

Fethiye bilinen tarihi Milattan Önce üç bin yılına kadar uzanmakta olan ülkemizin tarihi açıdan İstanbul’dan sonra en köklü yerlerinden birisi.

Likya ile Karya sınırında yer alan kent,  uzunca bir dönem bağımsızlığını korur. Tarihi kaynaklara göre o dönemde ki adı  Telmessos olan kent, Milattan önce altıncı yüzyılda Pers egemenliği altına girer. Bundan sonra Osmanlı dönemine kadar bir çok uygarlığa ev sahipliği yapan kentte egemenliğine girdiği tüm uygarlıkların izlerini bugün yansıtmakta.

Likyalıların Fethiye’den itibaren yerleşmiş olmasından dolayı özellikle Likyalıların antik kentleri görmeye değer.

İşte Fethiye yakınlarında görülmesi gereken tarihi yerler:

1. Telmessos

Fethiye şehir merkezinde bulunan ve bugün Antik Tiyatrosu gezilebilir. Fethiye iskelesinin hemen karşısında bulunan antik tiyatro şehir merkezinden bir kaç adım yürüyerek ziyaret edilebilir. 

Fethiye Antik Kentleri
Fethiye Antik Kentleri

2. Fethiye kaya mezarları

Fethiye’de hemen her sokaktan görülen kral mezarlarının mimarisi Fethiye’nin simgesi haline gelmiş.  Yürüyerek gitmek mümkün zaten başka türlü ulaşım söz konusu değil. Kaya mezarlarının yanına gittiğinizde büyüleyici Fethiye manzarasına hayran kalacaksınız. Müze kart geçerli. 

3. Kayaköy

Terk edilmiş Rum köyü olan Kayaköy Fethiye’nin en çok turist çeken antik kenti. Fethiye merkezinden 15 km uzaklıkta olup dolmuş ile 20 dakikalık bir yolculuk ile gidilebilir.  Müze kart geçerli. 

4.Cadianda

Yeşil Üzümlü kasabasında yer alan antik kentten geriye pek bi şeyin kaldığı söylenemez ama tarih severler için çok önemli bir yer.  Fotoğraf tutkusu olanlar için harika manzara fotoğrafları çekilebilir.  Müze kart geçerli.

5. Araxa

Kemer beldesinin Ören köyünde bulunan antik kentten geriye sadece bir kaç kalıntı kalmış.  Likya dönemi ve daha öncesine ait sırların gizlediği antik kent kazı çalışmalarını beklemekte. 

6. Tlos

Yaka Köyü’nde bulunan ve Likya Federasyonu’nun en buyuk yerleşimleri arasında olan antik kent aynı zamanda Federasyonu’nun spor karşılaşmalarının yapıldığı yer. Kale surları,  kilise,  tiyatro gibi bir çok alan görülebilir.  Müze kart geçerli.  Bakınız: Tlos Antik Kenti

7. Pınara

Fethiye Kaş karayolu üzerinde Eşen kasabasına varmadan Minare Köyü’nde bulunuyor.  Xhantos’un nüfusu artması üzerine Xhantos’un yaşlıları tarafından kurulduğu tarihi kayıtlarda geçmekte. Akropol, Örenyeri,  tiyatro,  kaya mezarlarını gibi bir çok alan görülebilir.  Müze kart geçerli.  Bakınız Pınara Antik Kenti

8. Letoon

Fethiye’nin Kumluova beldesinde yer alan Letoon antik kenti ve ören yeri Likya yürüyüş yolunun bir halkası olduğu gibi Lycia Federasyonu’nun önemli bir şehridir.  Tiyatro, Örenyeri ve daha bir çok kalıntı ziyaret edilebilir.  Müze kart geçerli. 

9. Xhantos

Fethiye Kaş sınırında bulunan antik kent Kaş sınırlarında kalmış olsa da Letoon gezinizden sonra uğraya bileceğiniz bir rota.  Geçmişinde Lykia federasyonu için önemli bir kent iken yangınlar ve intiharlar nedeniyle yok olmuş bir kent. Ayrıca  Müze kart geçerli. Bakınız:  Xhantos

10. Gemiler adası

Fethiye’nin doğal bir güzelliği olduğu kadar tarihi açıdan da oldukça zengin bir ada. Kilise hala ayakta olmasa da duvarları görülebilir. Ölüdeniz ve Fethiye’den kalkan tekneler ile gidilebilir. Bakınız : Gemiler Adası

11. Aloanda

Bugün Kabaağaç köyünde bulunan Antik kentten geriye kalan pek bir şey olmasa da mümkün olduğunda kazı çalışmaları yapılması durumunda Likyalılar hakkında güzel bilgilere erişmek mümkün.

12. Arsada

Fethiye’nin Arsa Köyünde bulunan antik kent Likyalılar için önemli yerleşimlerden birisiydi. Torosların başlangıç noktasını oluşturan Akdağ’ın eteklerinde harika bir konumda yer alan Arsada antik kenti, toplu kalıntılar kalmasa da dağınık halde sur duvarlarından parçalar ve işlenmiş taşlar görmek mümkün. 

13. Daedala

Fethiye – Göcek karayolu üzerinde İnlice Köyü’nde bulunan Daedala Antik kenti Bir dönem Likyalıların egemenliğinde kalmış. Bugün geride çok fazla bilmiş kalmasa da kazı vb çalışmalar yaparak toprak altında yatan tarih gün yüzüne çıkarılabilir.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.