Datça Gezilecek Yerleri ve Datça Plajları ve Koyları

/ 10 Ekim 2019 tarihinde eklendi 10 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 89 okunma / yorumsuz
Datça Gezilecek Yerleri ve Datça Plajları ve Koyları

Datça Ege ve Akdeniz’in tam ortasına bir kılıç gibi uzanan, ülkemizin en bakir kumsalları ve en özgün kültüre sahip muhteşem bir tatil beldemiz. Datça sizlere hep enleri yaşatacak, en güzel plajlar, en güzel yemekler, en güzel koylar, en güzel tatil gibi daha onlarcası sıralanabilir.

Datça Hakkında Bilgiler

Datça Datça, Marmaris merkezinden 75Km uzaklıkta ülkemizin kendine özgü tatil anlatışı yaratan güzel bir yarımadamız. Bir çok muhteşem plaja ve koylara sahip olmasının yanı sıra Knidos Antik Kenti önemli bir tarihi değere sahip olmanın haklı gururunu yaşıyor. Yine kendine özgü yemek kültürü Datça’yı özel bir tatil beldesi yapmakta.

Datça gezilecek yerler

Palamutbükü

Palamutbükü
Palamutbükü

Palamutbükü listenin ilk sırasında olması gerektiğini düşünüyorum, Datça’nın en güzel koyu, en güzel plajları burada karşınıza çıkacak. Palamutbükü Datça’nın Akdeniz tarafında ve Datça merkezinden 20 Km uzaklıkta. Kendi aracınızla iki türlü gidebilirsiniz. Birincisi Yaka üzerinden ikincisi Mesudiye üzerinden. Mesafe olarak her ikiside aynı uzaklıkta fakat Mesudiye üzerinden yol biraz virajlı fakat muhteşem manzaralara tanıklık etme şansınız var.

Plajda yeme içme gibi tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak tesislerin ve konaklama için otellerin olması plaja olan ilgiyi oldukça arttırmakta.

Palamutbükü, Datça

Plaj oldukça uzun ve bazı kesimleri kum bazı bölümleri çakıllı oluşu sizlere dilediğiniz yerde Akdeniz’in suları ile buluşma fırsatı vermekte. Plajın muhteşem güzelliğini tamamlayan bir başka güzellik plajın açıklarında ve insan yaşamadığı küçük ada. Palamutbükü’nün eşsiz güzelliğini tamamlayan bir dekor gibi tam karşısında duruyor.
Palamutbükü Plajı’nın batı tarafında ise balıkçı motorları ve yarımadayı görmeye gelen yatlar için bir barınak bulunuyor. Yatıyla gelecekler için ideal bir yer olduğunu belirtmeye gerek yok sanırım.

Plajın arka taraflarını badem ağaçları süslemekte. Mevsiminde gelmeniz durumunda bu ağaçların meyveleri ilginizi çekebilir. Palamutbükü’ne Datça merkezinden kalkan dolmuşlarla gelmek mümkün.

Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kenti
Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kenti, Datça yarımadasının en ucunda Tekir Burnu olarak adlandırılan, Akdeniz ve Ege’nin buluştuğu noktada. Datça ve Türkiye açısından muhteşem bir tarihi değer olarak görüyorum. Milattan Önce 13. Yüzyılda kurulduğu tahmin edilen Knidos Antik kenti, Milattan Önce 4. Yüzyıldan itibaren sanat, kültür ve bir ibadet merkezi olarak oldukça ün salmış. Ben buraya özellikle akşam üstü gelmenizi öneriyorum, burada güneşin batışını hayranlıkla izleyecekseniz. Datça merkezinden yaklaşık 30 Km uzaklıkta fakat yolların çok kıvrımlı olması buraya yapacağınız seyahatin süresini uzatmakta. Yine Datça’dan günübirlik tekneler, deniz taksi gibi alternatifleri düşünebilirsiniz.

Hayıtbükü Koyu (Plajı)

Hayıtbükü, Datça
Hayıtbükü

Datça tatilinizde tek bir plaja yada koya bağımlı kalmak hiçte iyi bir fikir değil, amaç bütün koyları keşfetmek olmalıdır. İşte bu güzel koylardan birisi de Hayıtbükü Koyu. Biraz çakıllı bir yapıya sahip olsada sizi rahatsız edecek kadar değil. Eğer Datça’da çocukla tatil yapıyorsanız tercih edebilirsiniz çünkü deniz neredeyse dalgasız. Burada şezlong şemsiye ücretsiz fakat şezlong ve şemsiyelerin işletmesi plajda bulunan kafelere verildiği için bu tesislerden yemek içmek zorunda kalıyorsunuz.

Ovabükü Plajı, Datça

Ovabükü
Ovabükü Plajı

Şimdi geldik Ovabükü Plajı’na, bu plajın en büyük özelliği sakinliği. Büyük şehrin karmaşasından kurtulmak için tatil yapanlar için en ideal seçim olacaktır Datça Plajları arasında. Etrafını süsleyen Badem ağaçlarının yeşili ile billur gibi denizin mavisi muhteşem bir uyum sağlıyor. Plajda şezlong şemsiye ücretsiz kısaca az öncede yazdığım gibi bu hizmeti sağlayan kafelerden yemek içmek durumundasınız.

Karaincir Plajı, Datça

Karaincir Plajı
Karaincir Plajı

Karaincir Plajı neden bu listede diyenler olabilir, çünkü Karaincir Plajı’nı özel kılan benim için kumsalın siyah olması, diğer koylardan ayıran bu. Yine çocuklu aileler gönül rahatlığı ile güzel bir deniz keyfi yaşayabilirler. Kumsal yapısı zaman zaman çakıllı zaman zaman kumlu, ama renk hep siyah. Çok rüzgarlı havalarda dalgalı olabiliyor bu nedenle burada güzel bir gün geçirmek isterseniz sakin rüzgarsız bir günü tercih etmenizi öneriyorum.

Akvaryum Plajı, Datça

Akvaryum Plajı, Datça
Akvaryum Plajı

Geldik benim en çok sevdiğim plaj olan Akvaryum Plajı’na. Burayı benim için özel kılan, adı üstünden Akvaryum kadar temiz olması. Öyleki gözlüğünüzü takıp yüzerken metrelerce altınızdan geçip gidenleri balıkların verdiği o muhteşem haz. Burada hoşlanmadığım tek şey kalabalık olması, plaj alanı küçük ve biraz fazla insan gelince dip dibe denize girmek durumunda kalınıyor. Plaj yapısı çakıllı bu nedenle deniz ayakkabısı almanız sizin daha rahat birgün geçirmenizi sağlayacaktır. Deniz çabuk derinleşiyor bu nedenle çocuklu ailelerin gözleri hep çocuğunda olmalı.

Taşlık Plajı

Benim fikrim isteyerek gideceğim bir plaj değil ama Datça merkezinde olan bundan daha iyi bir plaj bulmakta zor. Plaj biraz taşlık ama denizde bir süre ilerlerseniz takılın sora erip kumsalın başladığını anlayacaksınız. Yanınızda oturmak için bireyler getirin, kiralamak biraz pahalı olabiliyor.

Kumluk Plajı

Taşlık plajına çok yakın bir yerde bulunan Kumluk plajı, yine Datça merkezde yüzmek isteyenler için bir alternatif olabilir. Ama benim şahsi fikrim, Datça’nın o muhteşem Bük ile biten plajları varken, zor durumda kalmadıkça gitmek istemem. Plaj biraz çakıllı ama biraz açılınca kum başlıyor. Tesis var ama şezlong şemsiye fiyatları her bir tanesi 20 TL.

Can Yücel Evi

Özel alan içeri gidip gezmeniz imkansız fakat genede kapını önüne kadar gelip o ünlü şairimizin evinin ambiyansını görmek gerekir. Can Yücel bildiğimiz gibi bir Datça hayranıydı. Hatta vasiyeti aynen şöyle başlıyor : ‘Beni kuzum Datça’ya gömün. Geçin Ankara’yı İstanbul’u!’

Eski Datça Sokakları

Son olarak Eski Datça’nın o taş sokaklarında gezmek iyi bir fikir olacaktır. Datça’nın tarihinde yolculuğa çıkmak için Eski Datça Sokaklarında yürümek gerek.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.