Dalyan ve Dalyan’nın Eşsiz Güzellikleri

/ 11 Ekim 2019 tarihinde eklendi 8 Ağustos 2020 tarihinde güncellendi. / 73 okunma / yorumsuz
Dalyan ve Dalyan’nın Eşsiz Güzellikleri

Dalyan ülkemizin en farklı coğrafyasına sahip, aynı zamanda Ege’nin ve Akdeniz’in kültürünü benimsemiş seyahat adına bir çok güzelliği barındırır.

Dalyan hakkında Bilgiler

Dalyan Balıkçı Teknesi
Dalyan Balıkçı Teknesi

Dalyan Muğla iline bağlı olduğunu bilmeyenlere söyledikten sonra kısaca konumundan anlatmaya başlamak istiyorum. Dalyan, Köyceğiz’in güneyinde Ortaca’ya bağlı henüz doğası bozulmamış bakir bir beldemizdir.
Karşı kıyısındaki Kaunos antik kentiyle ünlü köy, tarihsel ve doğal değerleriyle son yıllarda turistik önem kazandı. Yerleşme adini, çayın ağzındaki dalyandan alır. Kaunos halkı gibi Dalyan köylüleri de geçimlerini balıkçılıkla sağlarlar. Balıkçılık ve balık yumurtası satısı, temel geçim kaynaklarıdır. Dalyan Köyü, 1980lerin ikinci yarısında dünya kamuoyunu ilgilendiren bölgelerden biri oldu. Soyu tükenmekte olan Caretta kaplumbağalarının üreme alanı, Dalyan Çayı’nın denize döküldüğü deltanın kıyısındaki İztuzu’dur. Bu sahil şeridinde turistik yapılaşmaya izin verilmesi üzerine uluslararası bir kampanya başlatıldı. Sonuçta girişimden vazgeçilerek bölge korumaya alındı.

Dalyan Kanalı

Doğa harikası olan Dalyan’ın harika bir kösesi de İztuzu Plajı. Akdeniz, milyonlarca yıl uğraşarak Dalyan Deltası’nın önüne 7 kilometrelik kumdan bir set oluşturmuş. 85 milyon yıldır Caretta – Caretta ve Celonia Mydas türü dev deniz kaplumbağaları bu kumsalı üreme alanı olarak kullanmışlar. Günümüzde ise kaplumbağalar ile insanoğlu barış içinde bu kumsalı paylaşıyorlar. Gündüzleri sizler bu essiz yerde tatilin keyfini çıkartırken, geceleri ise kaplumbağalar nesillerini sürdürecek yumurtaları bu kumsala bırakıyorlar. Yumurtalardan çıkan yavrular da genellikle geceleri denize ulaşıyor. Şanslıysanız, geç kalan yavruları görebilirsiniz. beylikdüzü escort

İztuzu Kumsalı’nın deniz kaplumbağalarının en önemli üreme alanı olmasının pek çok nedeni var. Birincisi, günümüze kadar doğal haliyle kalabilmiş. 1980’li yıllarda buraya otel ve tatil köylerinin yapımının engellenmesi, hem buradan herkesin yararlanmasını, hem de kaplumbağaların neslinin sürmesini sağladı. İkincisi, buradaki incecik altın sarisi kumlar, kaplumbağaların yumurtlamasına çok uydun. Üçüncü ve belki de en önemlisi, Akdeniz’in en temiz sahilinde bulunması. Çevrede sanayi tesisleri ve büyük yerleşimin bulunmaması nedeniyle, deniz suyu kristal berraklığında.

Kumsalın bir tarafının tatlı, diğer tarafının tuzlu olması da bir başka özelliği. Tuzlu suyu sevmeyenler, kumsalın diğer tarafında gönlünce yüzebiliyorlar.

Dalyan’da nerede yüzülür?

İztuzu Plajı Sığ Bir Denizi
İztuzu Plajı

İztuzu Plajı’na Dalyan’dan minibüsle ve özel otomobilinizle 10-15 dakikada ulaşabilirsiniz. Göl kenarından ve ormandan doyumsuz manzaralar arasındaki yolculuğunuzdan sonra kumsala ulaştığınız yerde, belediyenin islettiği tertemiz ve ucuz plaj tesisleri var.

Kumsalın Dalyan ağzı adı verilen diğer ucuna ise dolmuş tekneler ile ulaşabilirsiniz. Buraya labirent gibi sazlıklar arasındaki kanallardan ulaşım 30-40 dakika sürüyor ama gördüğünüz güzellikler karsısında bu yolculuk hiç bitmesin istiyorsunuz. Marmaris ve Fethiye’den günübirlik turistlerin de geldiği bu bölümde de plaj isletmesi var. Ancak burayı özel sektör işlettiği için fiyatlar biraz pahalı. Bunun için tekneye binmeden önce ihtiyaçlarınızı çarsıdan alabilirsiniz. Bu bölümü de ucuz ve bakımlı hale getirmek için belediye hukuk mücadelesi veriyor. Belki de siz geldiğinizde burayı da belediye isletiyor olacaktır.

İztuzu Kumsalı, kalabalıktan hoşlanmayanlar için de seçenekler sunuyor. Kumsalın orta bölümü tamamen boş. Burada gönlünüzce güneşlenip, denize girebilirsiniz.

Belediye’nin islettiği karayoluyla gidilen bölümün arkasında ve biraz ilerisinde piknik yapma imkanı da bulunmaktadır. Ayrıca Bakınız: İztuzu Plajı

Dalyan’da neler yapılır nereler gezilir

Çamur Banyosu
Çamur Banyosu

Yakin zamana kadar “Gizli Cennet” olarak kalmayı başaran Dalyan, sadece tiryakisi olan az sayıda yabancı tarafından biliniyordu. Gizli kalabilmesinin bir nedeni de Marmaris ile Fethiye arasındaki yoldan 12 kilometre içerde olmasıydı. Çevredeki turistik yörelerden Dalyan’a düzenlenen turlar ve Caretta-Caretta kaplumbağaları, Dalyan’in daha fazla gizli kalmasını engelledi. Artik günlük turlar tersine döndü. Simdi insanlar, beton yığını haline gelmiş, geceleri gürültüden uyunmayan ünlü turizm merkezleri yerine Dalyan’da huzur içinde kalıyor, isterlerse ünlü turistik yerlere gezmeye gidiyor. Çünkü Dalyan, pek çok turizm merkezinin yakınında bulunuyor.

Dalyan’a en kolay nasıl gidilir?

Uçakla Dalyan’a nasıl gidilir?

Dalyan’ın Dalaman havalimanına uzaklığı yaklaşık 30 dakika. Buda havayolu ulaşımının Dalyan’a gitmek için en uygun seçenek olduğunu göstermekte. İstanbul ve Ankara’dan Dalaman havalimanına hemen her gün direk sefer bulmak mümkün. Yaz aylarında Avrupa’nın önde gelen havalimanlarından yaz aylarında direk kış mevsiminde İstanbul ve Ankara aktarmalı uçuş bulabilirsiniz.
Dalaman Havalimanından Dalyan’a taksi veya Havaş ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Başka bir seçenek ise özel transfer hizmeti satın almanız.

Karayolu ile Dalyan’a nasıl gidilir?

Hemen her ilimizden Fethiye’ye direk otobüs seferleri bulmak mümkün özellikle yaz aylarında. Fethiye otogarından Köyceğiz, Dalyan şeklinde gidilebilir. İstanbul ve Ankara’dan özel aracı gelecek tatilciler Afyon, Burdur, Fethiye, Dalaman güzergahını, İzmir istikametinden geleceklerin Aydın, Muğla, Köyceğiz, Dalyan rotasını izlemeleri sorunsuz ve hızlı bir seyahat gerçekleştirmelerini sağlayacaktır.

Ayrıca Bakını : Dalyan gezilecek yerler

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.