Cumalıkızık Büyüleyici Bir Kızık Köyü

/ 6 Ekim 2019 tarihinde eklendi 6 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 209 okunma / yorumsuz
Cumalıkızık Büyüleyici Bir Kızık Köyü

Cumalıkızık hani insanın olmak isteyip ama bir türlü olamadığı yer vardır ya işte tamda orası, Cumalıkızık’a büyülenip gelmeyen kim vardır? Hep adını duydum, hep onu övenlerin orada anılarını dünledim, ama bir türlü gitmedim, gidemedim, yaptığım eşekliğin yanıyorum. Burada ki tüm anıları, tüm güzellikleri tek tek yazacağım ama önce neresi bu Cumalıkızık, neden bu kadar önemli ona bakalım mı?

Cumalıkızık Hakkında

Cumalıkızık'ın taş sokakları
Cumalıkızık’ın taş sokakları

Cumalıkızık öncelikle bir ‘kızık’ köyü, ve biliyormuşsunuz şu an ülkemizde görebileceğiniz 5 Kızık köyünden birisi. Aslında sizlere diğerlerinide tek tek anlatmak isterim ama bu gezi notu ne kadar uzat gider bilmiyorum. Ama sizlere sadece adlarını yazmak, daha sonra o yerler hakkında ayrı ayrı makale yazmak isterim. Diğer Kızık köylerinin adları şöyle Fidyekızık, Derekızık, Değirmenlikızık ve Hamanlıkızık. Bunların yanında kaybolan diğer Kızık köylerini şimdilik es geçiyorum.

Cumalıkızık Osmanlı erken dönemini gerçekten hissedebileceğiniz tek yer, kuruluşu vereceğim rakam tahmin olsa da 1300’lü yıllara dayanıyor. İşin ilginç olan tarafı çok iyi korunmuş bir yerleşim, bu nedenle ne zaman bir tarihi film yada belgesel çekilse ilk adres Cumalıkızık olur.

Cumalıkızık’ı bu kadar özel kılan nedir?

Cumalıkızık
Cumalıkızık

Her ne kadar ülkemiz tarihi yerler anlamdında zengin olsada insan kendi tarihi hakkında gördüğü hersey ilk önce çeker ve cazip gelir. Burada Osmanlı’nın izlerini, mimarisini, kültürünü bulmak bence çok hoşumuza gidiyor. Uludağ’ın eteklerinde kurulu köy aynı zamanda Unesco dünya mirasları listesinde yer alıyor. Buda aslında Cumalıkızık’In önemini anlamsıza yetiyor.

Cumalıkızık’da nereleri gezdim, neler yaptım?

Cumalıkızık'ta kahvaltı evi
Cumalıkızık’ta kahvaltı evi

Cumalıkızık’a sabah erken saatlerde vardım, uzun bir yolculuğun ardından ve Cumalıkızık’ı hemen görme hevesiyle yolsa bişey yemeden vardım. Daha sokaklar boşken ben Cumalıkızık’ı tanımaya çalışıyordum.

Hemen yan tarafımdaki evden gelen o muhteşem kokular artık ne kadar aç olduğumu hatırlattı bana. Hemen acilen karnımı doyurmam gerekliydi. Arnavut kaldırımlı taş sokaklar demek geliyor içimden ama öylede değil, taşlarla döşeli Cumalıkızık sokaklarında taş evlerin arasında karnımı doyurmak için yer bakerken, bir kahvaltı evi çıktı karşıma. Taş bir bina ve yüzlerce geriye götürecek muhteşem bir ev. En hızlısından kahvaltı istedim, az önce burnuma gelen o muhteşem kokulardan istedim. Ev halkının sımsıcak karşılaması, evin hala tarihi özelliği bozulmadan korunması artık dikkatimi nereye vereceğimi şaşırdım.

Bir kaç dakika sonra masama kahvaltılıklarım gelmeye başladı, tereyağının o cezbedici kokusunu unuttuğumu anladım, ardından gelen zeytin, kaymak, sahanda yumurta, muhteşem sarma, tadı hala damağımda olan börek, çok çeşitli peynirler, sebzeler (domates, salatalık vs) ve final o el yapımı salça kavurması (o evlerden gelen güzel koku oymuş). Tablo gibi bir kahvaltı masası, beni benden aldı.

Kahvaltının ardından elimden hiç düşürmediğim fotoğraf makinem ile Cumalıkızık sokaklarını fotoğraflamaya çalışıyorum. Yanımdan geçen herkesin günaydın sesiyle Cumalıkızık halkının ne kadar sıcak insanlar olduğunu bir kez daha anlamış oldum. Gerçekten Cumalıkızık çok özel bir yer.

Cumalıkızık’ın sokaklarında gezerken boğazımın kuruduğu hissetim, köy meydanına doğru tekrar giderken karşıma çıkan bir başka ev (galiba kahvaltı solunu idi) çıktı karşıma. İçecek bir şeyler sorduğumda bana önerilen bugüne kadar hiç denemediğim bir şey oldu 🙂 Böğürtlen Suyu. İçtim. Hemde son damlasına kadar.

Cumalıkızık’da ne yenir?

Cumalıkızık Kahvaltı

Tamamı ile yerel ve doğal ürünlerden oluşan bir köy kahvaltısı, sizlere Cumalıkızık gezinizde ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacaktır.

Cumalıkızık Öğlen Yemeği

Ben çeşitli peynir ve yerel otlardan hazırlanan gözlemeden denedim, oldukçada beğendim. Tavsiyem bu yöndedir.

Cumalıkızık hakkında düşüncelerim

Cumalıkızık gidilmeye değer bir yer mi?

Cevap çok basit Evet.

Cumalıkızık’a neden gitmeliyim?

İstanbul’un griliğinden, kalabalığından sıkıldıysan gitmen gerek. Sadece. Buda değil, zamanda yolculuk yapmak şuan sadece Cumalıkızık’da mümkün.

Çocuklu aileler gidebilir mi?

Sonuna kadar evet. Cumalıkızık halkı çok misafir sever. Emin olun sizin çocuğunuza sizin kadar iyi ilgi göstereceklerdir.

Cumalıkızık’a ne zaman gidilmeli?

Çok sıcak havalarda biraz sıkıcı olabilir o nedenle serin zaman en güzeli ama yinede yazın gidilmez diye bir kanun yok. İstediğiniz zaman gidin, benim önerim ilkbahar veya sonbahar.

Sonbaharda İstanbul’a yakın gezilecek yerler listemizde ilginizi çekebilir.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.