Bozcaada gezilecek yerleri

/ 23 Ağustos 2013 tarihinde eklendi 22 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 104 okunma / yorumsuz
Bozcaada gezilecek yerleri

Bozcaada gezilecek yerleri hakkında hazırlamış olduğum bu gezi notunda Bozcaada gezilecek yerleri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Türkiye’nin üçüncü büyük adası olmasının yanı sıra Çanakkale boğazına hakim konumu ile ülkemiz için önemli bir ada olan Bozcaada, antik çağda Midilli adasından gelen Aiolya halkının ilk olarak yerleştiği bilinmekte. Herodot’un tarihi yazıtlarında Tenedos olarak geçmekte olan ada, Troya savaşında Yunanlıların en önemli üstlerinden birisi idi.

Rüzgar Santralleri

Bozcaada ile Türklerin ilk buluşması 1328 yılında Aydınoğlu Umur Bey’in bugünkü İzmir’i fethettikten sonra yaklaşık 8 gemilik bir deniz gücü ile adayı fethetmesi ile oldu.   Ada aynı yıllarda askeri yardım karşılığında Bizanslılar tarafından Venedik’e teslim edildi. Venedik ve Cenevizliler arasında çıkan anlaşmazlık sonucu ada boşaltıldı ve tarafsız bölge ilan edildi. 1455 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Gökçeada ile birlikte feshedildi ve askeri üs olarak kullanıldı. Buna tahammül edemeyen Venedikliler adaya tekrar asker çıkarırlar ve hakimiyeti tekrar alırlar. 1464 yılında Mahmut Paşa adayı tekrar Türk topraklarına katar ve bugünkü adı Bozcaada olarak Türk topraklarında kalır.

Bozcaada’nın tarihi hakkında bu kadar uzun bir giriş yapmamızdaki amaç adanın tarihi ve bugünkü önemi hakkında bilgi vermenin yanında Bozcaada gezinizde ada üzerinde sizleri bekleyen tarihi değerler hakkında bilgiler sunmaktı. Sadece doğal güzellik değil kültür ve tarihi zenginlik açısından ülkemizin en önemli adalarından birisi Bozcaada.

Bozcaada gezilecek yerleri

1- Ayazma plajı:

Adı ülke geneline yayılmış en Bozcaada kadar çok bilinen bir plaj. İnce kumlu, altın sarısı kumsalı Bozcaada’ya gelen herkesin mutlaka yüzmek istediği bir plaj. Bozcaada’nın muhteşem dokusu, altın sarısı kumsal ve türkuaz renkli denizinin birleştiği sizleri şaşırtacak bir kumsal. Yaz ayları boyunca düzenli minibüsler seferleri ile Ayazma plajına gelebilirsiniz. Yeme içme, şezlong şemsiye gibi ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz tesisler bulunmakta.

Ayazma Plajı

2- Bozcaada kalesi:

Bozcaada’nın en önemli tarihi değerlerinden birisi, yukarıda Bozcaada tarihi hakkında kısa da olsa bilgi vermeye çalışmıştık bu kadar çok el değiştiren uğruna savaşlar verilen bir adanın bu kadar büyük bir kalesinin olması sizce normal değil mi.  Kalenin ilk ne zaman yapıldığı hakkında net bir bilgi yok fakat adayı fethedenlerin kullanıldığı düşünülmekte. Bozcaada kalesi Bugünkü benzersiz görünümüne Fatih Sultan Mehmet’in fethinden sonra geldi fakat Cenevizlikler ve Venediklilerle verilen savaşta çok büyük zarar gören kale, Köprülü Mehmed Paşa döneminde büyük bir onarımdan geçer. 2. Mahmut’un tahta gelmesi ile kale çok büyük bir onarım ve geliştirmeden geçer ve bugünkü göreceğiniz son halini alır.

3- Gün batımı manzarası, Rüzgar gülleri:

Gündüz ile gecenin buluşması sırasında kusursuz ressam doğanın sunduğu o kızılımsı renk cümbüşünü izleyebileceğiniz en güzel yer. Adanın batı kısmında bulunan Rüzgar gülü olarak bilinen yerde bu esşiz manzarayı seyredebilirsiniz.  Yaklaşık 13 yıl önce iki binli yıllarda Türkiye’nin üçüncü Rüzgar enerji santralıda burada bulunuyor. Rüzgar güllerinin arasından Ege denizine doğru uzanan benzersiz kızıllığı hayran kalacaksınız.

Gün batımı Manzarası

4- Ayazma Manastırı:

Adanın güneyinde bulunan manastır Aya Paraskevi adına 1734 yılında yapılmış. Manastır her yıl 26 temmuzda Aya Paraskevi anma günlerinde Rumlar tarafından ibadete açılmakta.

5- Meryem Ana Kilisesi:

Bozcaada’nın düzenli ibadete açık tek kilisesi olan Meryem Ana kilisesi, Rum mahallesinin tam ortasında bulunuyor. Kilisenin içerisini görebilmeniz için pazar günleri yapılan ayin sırasında bunun dışında ziyarete kapalı. Kilise 2006-2007 yılında restorasyon geçirdiği bilinmekte.

6- Köprülü Mehmet Paşa Camii:

Ada Venediklilerin eline geçmesiyle ada üzerinde bulunan hemen her şeyin talan edildiği tarihi kaynaklarda geçmekte bu sırada Köprülü Mehmet Paşa Camii’de zarar görmüş. 1655 yılında Köprülü Mehmet Paşa tarafından onarılan cami Köprülü Mehmet Paşa Camii adını almış.

7- Yel Değirmenleri:

Adanın tarihi dokusunu yansıtan güzel bir yer. Mutlaka görmenizi isterim. Sadece iki yel değirmeninin kalıntıları kalsa da bulunduğu konumların muhteşemliği sizlere tarihte o günlerin gözlerinizin önüne gelmesine yetecektir.

8- Bozcaada Müzesi:

Bozcaada’yı yakından tanımak isteyenlerin ilk uğramaları gereken bir yer. Tarihten bugüne Bozcaada hakkında değerli eserler bulunuyor. Müzede 45 ayrı konuda yaklaşık 6bin eser,evrak ve obje bulunuyor.

9- Göztepe:

Adanın en yüksek noktasına çıktığınızda nasıl bir manzara ile karşılaşacağınızı hayal edin. Küçük ovalar, muhteşem deniz manzarası, bağlar, bahçeler kısacası Bozcaada tamamıyla gözlerinizin önüne geldiği harika bir yer.

10- Ada gezisi:

Böylesine muhteşem bir adaya gelip daracık sokaklarında gezmemek olmaz.  Ada iki farklı kültürü sunduğunun en güzel örneği Rum mahallesi mimarisi ile Türk mahallesinin mimarisi arasında ki fark olacaktır. Bu iki farklı anlayabilmek için Bozcada sokaklarından kısa bir gezinti yapmanız yetecektir.

Bozcaada plajları:

Bozcaada sadece Ayazma plajından ibaret değil. Sulubahçe Koyu, Habbele Plajı, Beylik Koyu, Akvaryum Koyu, Çayır Koyu, Tuzburnu Koyu, Poyraz Limanı, Tekirbahçe Koyu Bozcaada’da deniz ile buluşabileceğiniz muhteşem yerler.

Ne alınmalı:

Bozcaada’da ilk almanız gereken şarap olmalı. Tam bir bağ ve şarap adası olan Bozcaada sizlere çok özel şarap çeşitleri sunuyor. Bunun yanı sıra Bozcaada sokaklarında sık sık karşımıza çıkan el yapımı hediyelik eşyalar ve reçel çeşitleri dikkatinizden kaçmasın.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.