Balayı tatilinde rafting yapmak

/ 5 Nisan 2019 tarihinde eklendi 26 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 23 okunma / yorumsuz
Balayı tatilinde rafting yapmak

Balayı tatilinde rafting yapmak, nehir dalgaları ile savaşmak size ilk başta pek hoş gemeyecek biliyorum. Balayı tatilinde rafting yapmak emin olun ki birbirinize daha çok bağlayacak. Ve asla unutamayacağınız bir balayı tatili sağlayacak.

Bu türk aktiviteler genelde kolay kolay unutulmazlar. Balayı tatilinizde önerebileceğim en güzel aktivitelerden biride kesinlikle Rafting’dir.

Balayı tatilinde rafting yapmak

Ama ben balayı planlarımı yaptığım balayı çiftleri için genelde küçük botlarla yapmalarını sağlıyorum, 10 kusur kişinin bulunduğu bir bot ile değil, rehber ve balayı çiftlerimizin olduğu hatta çok nadir kameramanın yer aldığı botlarla yapmaları çiftin zor zamanlarda birbirlerine olan bağı dahada güçlendireceğine inanınırım vede gerçekten öylede olmakta.

Nehrin yarattığı küçük dalgalar ve rapidler botu alabora etmeye çalıştıkça sizlerin verdiği çaba yaşadığı heyecan görmeye yaşamaya değer. Türkiye’de bir çok yerde rafting yapmak için muhteşem alanlar mevcut. Aklıma gelen bir kaçını saymak gerekirse Dalaman Çayı, Fırtına Deresi, Manavgat, Melen vb gibi onlarcasını saymak mümkün.

Balayı tatilinde rafting yapmak mı?

Balayı tatiliniz boyunca her gün rafting yapacak değilsiniz bunu hazırladığınız balayı programı içerisine serpiştirebileceğiniz aktivitelerden birisi olabilir. Outdoor ağırlıklı balayı programı hazırlamışsanız yürüyüş, tırmanış gibi aktivitelerin bir bölümüne eklenebilir veya devam etmeniz gereken güzergaha devam niteliğinde olabilir.

Daha önce hiç rafting yapmamamışlar için endişe etmelerini gerektirecek bir durumun olmadığını belirtmekte fayda var. Zaten parkur öncesi kısa bir temel eğitim veriliyor ve her botun başında bir tane görevlide yer alıyor o rehberde botun yönlendirmesinde sizlere yardımcı oluyor hatta emir komuta o kişide denebilir. Gerekli kıyafetler falan rafting şirketi tarafından karşılanıyor eğerki siz sıra dışı bir rafting deneyimi yaşamak istiyorsanız bu tür ekipmanları kendiniz almanız gerekiyor ama bu tür zor parkurlarda rafting yapmak tehlikeli olabilir daha önceden deneyim sahibi değilseniz bu tür bir organizasyondan uzak olmakta fayda var.

Balayı tatilinde rafting yapmak

Rusya’da bu deneyimi yaşamak isteyen balayı çiftimiz daha önce denenmemiş bir parkurda rafting yapmak istediler, her ne kadar sıcak bakmasamda daha önce defalarca rafting yapmış olmalarından güç alarak izin verdim, ilk 6 km boyunca sorun yoktu ama 6 km sonunda botları iki defa alabora olmak riski ile karşı karşıya kaldı ve hemen bu aktiviteyi iptal etmek zorunda kaldım. Ama tabiki Rusya’da yaşanan bu olayda nehrin büyüklüğü rapidlerin yükseliği, nehir içerisindeki kayaların devasallığını hatırlatmak isterim. Birde daha önce hiç rafting denenmemiş ormanlık ve dağlık bir alanda bulunan nehir ilk bakışta göz korkutuyor ama çiftimiz bunu göze almışlardı.  Biz onların ciddi kazalar geçirmesini göze alamadık vede balayı programından raftingi çıkarmıştık.

Merak etmeyin Türkiye’de o denli tehlikeli parkurlar çok nadir yerlerde var ve bir çoğunda rehbersiz rafting yapmaya izin verilmiyor. Eğer ki çok profesyonel raftingci iseniz sizlere çok zor parkurlar önerebilirim bu Türkiye’de veya başka bir ülkede sorun değil. Yeter ki sizler bir kere yaşayacağınız balayı tatilinizi tam anlamı ile hakkını vererek yaşayın.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.