Balayı tatilinde mavi yolculuk

/ 26 Eylül 2018 tarihinde eklendi 26 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 29 okunma / yorumsuz
Balayı tatilinde mavi yolculuk

Balayı tatilinde mavi yolculuk sizce nasıl bir fikir, bence süper ama benim sizi Balayı tatilinde mavi yolculuk için ikna etmem gerek değil mi?

Mavilik yani denizler yada okyanuslar insanoğlunu onbinlerce kendine hayran bırakmış, kendine çekmiş güzelliktir. Mavilik insanda keşif duygusu uyandırır, maceracı yanını ön plana çıkarır hatta keyifli anlarınızda serin bir melodi seslendirir. Maviliklere duyduğumuz haz emin olun bunlarla sınırlı değildir. Bir balayı çifti olarak maviliklerde çok fazla aktivite seçeneğiniz olsada ben bu makalede sadece bir tanesinden bahsetmek istiyorum ki ilerleyen yazılarda çok daha fazl alternatif hakkında harika ipuçlarım olacak.

Biz Türkiye deniz olarak çok şanslıyız, üç tarafımız denizlerle çevrili buda maviliklere uzanmak için harika seçenekler sunuyor ama özellikle iki denizimiz tamda mavi tutkunları için yaratılmışçasına zenginler. Ege ile Akdeniz’den bahsetiyorum. Egenin girintili çıkıntılı kıyı şeridinde onbinlerce küçük koy gizli, Akdeniz’in sahil şeridinde boylu boyunca uzanan kumsallar mavi ile yeşilin uyumu tam bir doğal güzellik abidesi.

Neden Balayında mavi yolculuk ?

Balayı tatilinde mavi yolculuk ile içinizdeki maceracı cocukları çıkarabilir partnerinizle harika bir gün geçirebilirsiniz. Günübirlik tekne turlarından bahsetmiyorum. Göcek, Fethiye, Bodrum, Marmaris gibi daha adlarını yazsam makalenin tamamını kaplayacak turistik kentlerimizde küçük 3-4 kişilik tekneler bulunuyor, bu tekneleri kaptanı ile birlikte kiralamak mümkün. Korkmayın fiyatları öyle cep yakacak kadar fazla değil. Daha önce balayı planını yapmış olduğum bir çiftin deneyimlerinden bahsetmek istiyorum, bu çiftimiz Fethiye körfezinden hareket etti ve yaklaşık 2 hafta denizde kaldılar. Balayı tatilinin sonunda yaşadıkları deneyimi anlattıklarından aldıkları yüzlerinden okumak mümkündü. Deneyimlerini bana anlatmaları 4-5 saat sürdü ve inanın bu kadar uzun bir sürenin ne kadar çabuk geçtiğini anlamadım bile. Üstelik bu çiftimiz için ben balayı planlarını yaparken bu kadar uzun konuşmamıştık.

Yaptığım balayı tatili planından ve çiftimizin yaşadığı deneyimdem kısaca bahsetmek istiyorum. Çiftimiz bana geldiğinde kafalarında hiç bir plan yoktu hatta çevreden verilen bilgilerle kafaları dahada karışmıştı. Ki bu tarz müşteriler en zor müşterilerdir benim için. Çiftimizde bir saatten fazla sohbet ettikten sonra her ikisininde sevdiği ortak özellikleri keşfettim. Çiftimizin en önemli ortak noktalarından birisi balık tutmayı ve yemeyi seviyor olmalarıydı, ikinci özellikleri ise bilmedikleri yerleri görmek istiyorlardı, bu yurtiçi veya yurtdışı pek farketmiyordu. Kafamda daha görüşme aşamasında canlanan olay farklı bir mavi yolculuktu ama farkı nasıl olmalıydı?

Balayı tatilinde mavi yolculuk

Balayı tatilinde mavi yolculuk için nereden başlamalı?

Bir kaç gün düşünme ve araştırma aşamasından sonra kafamda Fethiye’den başlayan ve 2 hafta sürecek bir tekne yolculuğu kendiliğinden belirdi. Çiftimize planımı anlattığımda ikisininde gözlerinde ‘bu iş tamam’ yazdığını okuyabiliyordum. Hemen Fethiye’ye giderek güzel bir tekneyi 14 günlüğüne kiralamayı başardım. Kaptana çiftimizin sevdiği yemekleri, içeceklerin olduğu bir liste verdim ve kaptanımız balayı gününe kadar alışveriş, yakıt gibi temel ihtiyaçları karşıladı. Balayı günü büyük bir heyecanla çiftimizi Fethiye körfezinden uğurladım.

Çiftimizin yaşadığı bir çok deneyim özel hayatları olduğu için bana anlatılan herşeyi burada yazmam tabiki söz konusu değil ama 14 gün boyunca, Ege, Akdeniz, Yunan adaları dahil onlarca farklı koyu keşfettiler. Sabah erkenden kalkıp balık tutarak akşam yemeği için kaptanlarına yardımcı oldular. Dalgaların beşik gibi salladığı ve martılarla yaptığı senfoni orkestrasını andıran müziklerle uyudular. Açık denizde akşamüstü kızıllığında özel aşçılarının hazırladığı enfes yemekleri yediler. Kısacası hayatta bir kere yaşayacakları bu özel günü sonuna kadar birlikte yaşadılar. Zaman zaman macera dolu, zaman zaman adrenalin dolu, zaman zaman romantizm dolu anlar yaşadılar. Kimsenin olmadığı küçücük adalarda baş başa denize girmenin keyfini sürdüler. Denizin metrelerce altını görebildikleri tertemiz sularda yüzdüler. Koca bir valiz taşımadılar yanlarında ki çiftimizin korkulu rüyası idi valiz hazırlamak vede taşımak, bir sırt çantasına bir kaç mayo, havlu ve bir kaç parça kıyafet.

Balayı tatilinde mavi yolculuk

Şimdi bakınca lüks gelecektir biliyorum ama böyle bir tatilin yaklaşık fiyatı ne kadara mal oldu bilmek ister misiniz? İnanın bana 5 yıldızlı bir otelde 6 günlük balayı tatili parasına 2 hafta denizde muhteşem bir balayı yaşadılar.

Ben bu çiftimiz için Fethiye’den başlamayı uygun görmüştüm çünkü Fethiye’nin kıyı şeridi boyunca onlarca keşfedilmesi gereken koylar var. Denizden kıyı şeridine baktığınızda keyif alacağınız, ‘aaaa muhteşem’ diyebileceğiniz yüzlerce koy var. Bu makalemi bir balayı planı olarak algılamayın bu sadece sizlere fikir olması açısından detaylara girilmeden anlatıyorum. Siz benzer bir balayı planı yapmak isterseniz sürede oynayabilir hatta rotaları dahil belirleyebilirsiniz. Ben daha önceden rotaları belirledim ve bunu çiftimizden gizlice kaptana bildirdim, çiftimiz nereye gittiklerini bilmeden başladılar yolculuğa ki onlar için her yeni gün sürprizlerle dolu oldu.

Sıra dışı balayı tatili veya sıra dışı düğün önerilerimiz için lütfen sitemizi düzenli olarak ziyaret ediniz.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.