Antalya’nın Yaylası, Korkuteli

/ 19 Eylül 2019 tarihinde eklendi 19 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 90 okunma / yorumsuz
Antalya’nın Yaylası, Korkuteli

Antalya’nın Korkuteli ilçesi Torosların zirvesinde yayla kenti. Korkuteli yayla olmasının dışında Termessos Antik Kenti ni bünyesinde barındırır.

Korkuteli’ni burada anlatmamın nedeni aslında bir yol üstü durağı olmasını istemem ve burada bazı lezzetler ile tanışmanızı sağlamak. Lezzet için ben durup zaman kaybetmem diyenlere Termessos Antik Kenti, op kardeşim gel buraya diyecektir.

Antalya’nın yayla ilçesi demek Korkuteli’ni anlatmak için en kısa cevap olsa gerek.  Antalya Fethiye yayla karayolu üzerinde yer alan Korkuteli yol üstünde mola vermek için iyi bir durak. “Burada verdiğimiz molada Korkuteli halkı ile kısa bir sohbet etme imkanı bulduk.

 Kış mevsiminde bir kaç defa kar yağan ilçe de halkın en büyük gelir kaynağı hayvancılık. İlçe eti ile ünlü bir yer olduğunu  öğrendik ve biraz kuzu biraz dana eti alarak arabamızın buz dolabına koyduk.

Etraf yüksek dağlarla çevrili, ilçede son yıllarda mantar yetiştirmek hayli ilgi gören tarım kolu olmuş ilçede yetişen kültür mantarları başta Antalya’da hizmet veren otellere olmak üzere tüm yurda gönderiliyor. İlçede yaygın olan bir diğer tarım kolu meyve yetiştirmek başta elma ve armut olmak üzere bir çok farklı meyve çeşidini buradan almak mümkün. Ki biz aldık ve de çok beğendik.

Bir sokakta aldığımız anason kokusu için sorduk ve ilçede bol miktarda anason yetiştiğini  öğrendik yine arıcılık bu ilçede hayli yaygın. Bizde oldukça uygun bir rakama anason çiçeği balı aldık. Bu güzel yayla ilçesine geldiniz peki Korkuteli’nde ne yenir? 

Yüksek dağların zirvesinde tamamen doğal ortamda yetişen hayvanların benzersiz lezzetli ellerinden yapılan tüm yemekleri gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz.  Özellikle Tandır’ı denemeniz gerek. Burada yemeğe kesinlikle çorba ile başlayın yöreye  özgü çorba çeşitleri denemeye değer.  

Korkuteli gezilecek yerler:

Termessos Antik Kenti, Korkuteli
Termessos Antik Kenti, Korkuteli

Buraya kadar gelmişken  Termessos Antik Kenti’ni gezmek iyi bir seçim olacaktır.  Toroslar’ın yamaçlarında  Güllük Dağı’nda yer alan antik kent doğal koşulların bir kenti savunmasında nasıl kullanılması gerektiğinin en güzel  örneği denebilir.

Milli Park’ın dik yamaçlarında nesli yok olma sınırına erişen bir çok kuş türüne barınak sağlıyor. Tarihi olarak  önemi kadar doğal güzellikleri açısından da Toros Dağlarının tüm güzelliklerini sunan  Termessos (Güllük Dağı) Milli Parkı Korkuteli  molanızda görmeniz gereken bir yer.

Kısaca Korkuteli  Fethiye – Antalya arasında serin bir yayla ilçesi, mola vermenizi kesinlikle  öneriyorum.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.