Türkiye’nin En Güzel 10 Trekking Rotası

/ 26 Eylül 2019 tarihinde eklendi 7 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 116 okunma / 2 Yorum
Türkiye’nin En Güzel 10 Trekking Rotası

En güzel 10 Trekking Rotası sonbaharda sizlere farklı deneyimler yaşatması için hazırladık. En güzel 10 Trekking Rotası listesine geçmeden önce siz outdoor tutkunları için iki kelam etmek isterim.

Sonbahara merhaba dediğimiz, güneşin yakılığından uzaklaşmaya başladık buda sonbaharın güzelliklerini keşfetmek için en güzel fırsat. Her mevsim farklı güzelliklerini seyretmeye doyamadığımız doğa sonbaharda hüznün rengi sarı ve kahverenginin tüm tonlarını cömertçe sunuyor bizlere.

Eğer bir doğa tutkunu iseniz, her fırsatta sonunu düşünmeden dağ, taş, ova demeden yürümeyi seviyorsanız işte sizler için Türkiye’nin En Güzel 10 Trekking Rotasını hazırladık.

 1. Likya Yolu

  En güzel 10 Trekking Rotası
  Likya Yolu

  En güzel 10 doğa yürüyüşü rotası listemizin ilk sırasında doğal güzelliğinin yanı sıra tarihi açıdan da oldukça zengin olan Likya yolu bulunuyor. Avrupa’da birçok seyahat dergisi tarafından Dünyanın en iyi yürüyüş parkurları arasında gösteriliyor. Fethiye, Ölüdeniz yakınlarından başlayan Likya Yolu Antalya’da son buluyor ve yaklaşık 500 km uzunluğunda. Siz istediğiniz yerinden başlayıp istediğiniz yerinde sonlandırabilirsiniz.

 2. Kazdağları

  En Güzel 10 Trekking Rotası
  Kazdağları

  En güzel 10 doğa yürüyüşü rotası listemizin ikinci sırasında Kuzey Ege’nin tertemiz havası ve muhteşem manzarası eşliğinde yapılan yürüyüş; temmuz ortasında dahi bazı yerlerde üşüdüğünüzü hissedeceksiniz. Birçok köy ve kanyondan geçilen yürüyüş sırasında özellikle Kapıdağ yangın istasyonundan Edremit körfezinin manzarası görülmeye değer. Son olarak Kazdağları ne yazık ki bilinçsizce yapılan maden araştırları yüzünden yok oluyor ve sizde yok olmadan ziyaret edin.

 3. Babadağ

  En Güzel 10 Trekking Rotası
  Babadağ

  En güzel 10 doğa yürüyüşü rotası listesinin üçüncü sırasında yine Fethiye’den bir yer var. Yamaç paraşütü ile adını duyurmuş olan Babadağ, aynı zamanda doğa yürüyüşü içinde oldukça uygun parkurları barındırıyor. Ölüdeniz’in o görülesi muhteşem manzarası eşliğinde yapılan yürüyüş ilkbahar ve sonbaharda bir başka keyifli oluyor.

 4. Uçmakdere

  En güzel 10 doğa yürüyüşü rotası
  Uçmakdere

  En güzel 10 doğa yürüyüşü rotası listesinde dördüncülük Uçmakdere’nin. Muhteşem bir Marmara denizi eşliğinde, patika parkurlarda çok güzel rotalar var. Yürüyüşün sonunda bir zamanların en ünlü şaraplarını üreten ama şimdilerde az miktarda şarap üreten Uçmakdere köyünde özel bir şarap tadımı yapılabilir. İlkbahar ve sonbahar en ideal dönemlerdir. Bakınız : Uçmakdere gezilecek yerleri

 5. Nemrut Dağı

  En güzel 10 doğa yürüyüşü rotası
  Nemrut Dağı

  En güzel 10 doğa yürüyüşü rotası beşinciliği Nemrut Dağı’nın oldu. Nemrut volkanına kadar aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Volkanın iç kısımlarından itibaren yürüyüşe başlayabilirsiniz. Yürüyüş sırasında çok hoş manzaralarla karşılaşacaksınız. Bölgede çok fazla olan volkan camları sizlere farklı bir heyecan katabilir.

 6. Yuvacık

  Yuvacık
  Yuvacık

  En güzel 10 doğa yürüyüşü rotası altıncılığı İzmit Yuvacık’ın oldu. İstanbul’a yakınlığı ile ilginizi çekebilir. Kocaeli’nin doğa ile iç içe olan Yuvacık köyü farklı heyecanlar yaşamanıza imkân tanıyabilir. Önerdiğimiz bir parkur Aydere’den başlıyor ve Menekşe yaylasında son buluyor. Yaklaşık 4 saat boyunca yürümek durumundasınız. Yürüyüş sırasında vadilerden ve tepe üstlerinden geçiyorsunuz. Vadi çekimini sevenler için hoş manzaralar var. Dere yürüyüşünü sevenler içinde ıslanmayı göze alarak farklı rotalar var.

 7. Yedigöller

  En güzel 10 doğa yürüyüşü rotası
  Yedigöller

  En güzel 10 doğa yürüyüşü rotası yedincilik Yedigöller’in oldu. Yedigöller’de doğa yürüyüşü anlamında çok uzun parkurlar olmasada sırf fotoğraf çekmek için gitmeye değer. Sonbaharda kartpostalımsı güzelliği ile akıllarınızda yer eden Yedigöller, ilkbaharda çok özel yürüyüş deneyimleri sunuyor. Göl kenarından başlayarak tepelere doğru yürüyebilir, muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

 8. Ballıkayalar

  Ballı Kayalar
  Ballı Kayalar

  En güzel 10 doğa yürüyüşü rotası sekiz numara Ballıkayalar. Kayalıklarda yürümeyi sevenler için güzel ama zorlu bir parkur. Yürüyüşün büyük bir kısmı kayalar üzerinde yapılıyor hatta bazı kesimlerde yan yan yürümek durumunda kalıyorsunuz. Heyecanlı bir yürüyüş deneyimi yaşamak için ideal bir rota.

 9. Sülüklügöl

  Sülüklü Göl
  Sülüklü Göl

  En güzel 10 doğa yürüyüşü rotası dokuzunculuk Sülüklügöl’ün. Sakarya’nın Akyazı ilçesinde bir heyelan sonralı oluşmuş göl etrafında kolayca yürüyebilirsiniz. Gölün içerisinde kalmış ağaçlar ilginizi çekebilir. Kolay bir parkur olduğu için hemen herkes katılabilir.

 10. Frig Vadisi

  Frig Vadisi
  Frig Vadisi

  En güzel 10 doğa yürüyüşü rotası onuncu ve son numarada Frig Vadisi var. Kütahya’nın Kapadokya’sı olan Frig Vadisi henüz ün kazanmamış bir yer olsa da doğa sporu tutkunları çok daha önceden keşfetmiş buraları. Kolay parkurlarda herkes rahatça yürüyebilir.

Doğa yürüyüşüne çıkmadan önce yanınıza mutlaka almanız gerekenler:

Kesinlikle hafif su geçirmez kıyafetler olmalı. Özellikle polar tarzı kıyafetler sizleri daha sıcak tutacaktır. Yağmurluk çantanızın bir kösesinde mutlaka bulunmalı. Yiyecek almanızı öneriyorum çünkü açık hava her zamna sizleri daha çabuk acıkmanızı sağlayacaktır. Yeterli düzeyde su bulundurmanızda fayda var, elbette doğada su kaynakları var ama her kaynağın temiz su olduğunu bilemezsiniz. Ayakkabı seçiminiz kesinlikle doğru olmalı. Basit bir spor ayakkabı ile sakın gitmeyin, ayak bileğinizi kaplayan bot tarzı bir seçim yapınız.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Türkiye’nin En Güzel 10 Trekking Rotası (2 Yorum)