Meis Adası ve Meis Adası’nda gezilecek yerler!

/ 19 Eylül 2019 tarihinde eklendi 20 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 61 okunma / yorumsuz
Meis Adası ve Meis Adası’nda gezilecek yerler!

Hiç uzun yolculuk yapmadan, bir kaç dakikalık deniz yolculuğu ile varılabilen küçük Yunan Adası, Meis. Ada’da sanki Türkiye’deymişsiniz gibi hissedeceksiniz kendinizi. Hemen karşınızda size el sallar gibi duran Kaş, uzaktan gördüğünüz Türk balıkçı teknelerinde sallanan Ay Yıldızlı bayrak sanki hiç yabancı olmadığınız bir yere geldiğiniz izlenimi yaratacak. 

Meis yolculuğuna çıkmaya karar verdiğimde ilk çocukluğum aklıma geldi. Kaş’a geldiğimiz bir günde babam bana ‘bak o ada Meis Adası, o bir Yunan Adası’ demişti. Sanki şimdi yüzmeye başlasam bir kaç dakika sonra orada olacak gibiydim. Kısacası Meis’in bende ta küçükten önemsiz gibi görünsede bir anısı vardı.

Meis Adası
Meis Adası

Kaş’tan sabah saatlerinde başlayan yolculuk yaklaşık 20 dakika sürdü. Adaya yaklaştıkça adanın Kaş ve Bodrum’dan hatırlayacağınız begonvillerle süslenmiş küçük pansiyonlar, daracık sokaklar, sanki üstte üste yerleştirilmiş gibi duran evler.  Tanıdık bir yere gidiyormuşsun izlenimi uyandırıyor insanda. Yamaçtan denize doğru uzanan o dar, sessiz sokaklarda oynayan cocuklar her ne kadar bana çocukluk yıllarımı hatırlatıp dalıp gitmeme neden oluyor. Evlerin çatısı ile denizin bütünleştiğini fark edeceğiniz eşsiz manzara Meis’de yaşamaya değer en güzel anılarımızın arasında yerini alıyor. 

Meis Adası’nda Konaklama:

Diğer bir çok Yunan Adası gibi burada da bol yıldızlı oteller beklemeyin, zaten Meis’in diğer adalardan ayrıcalıklı olmasının belkide en büyük etkeni bu tür büyük otellerin olmaması. Bu adanın daha bakir, kendi öz değerleri ve mimarisi ile kalmasını sağlıyor. Otellerin içerisinde hapis olmuş kalmış turistlerin yerine çarşıda, sahilde, sokaklarda gezen turistlerin gelmesi hem küçük esnaf için ekmek kapısı hemde o sokakların böyle bakımlı kalmasına, pansiyonların bu denli muhteşem olmasını sağlıyor. 

Büyük otellerin olmamaması Meis Adası’Nda konaklama yeri yok olarak algılamayın tam aksine burada Meis Adası’nın mimarisine uygun, önün begonvillerle süslenmiş, her biri kendi yerel lezzetlerini en iyisini yapmak için yarışan butik oteller, pansiyonlar var. Bu aslında benim en çok tercih ettiğim turizm sistemi. 90’lı yılların Bodrum’unu bilenler bilir, bugün dev otellerin kaybettiği güzellik olmasada eski günlerin hatırına gelir bir çok kişi Bodrum’a. Benim yaş seviyem üzerinde ki kişilerle konuşursanız zaten buna onay vereceklerdir.

Meis Adası  gezilecek yerler: 

Meis Adası’nı biraz hızlıca bir günde gezmek mümkün, ama bu hızlandırılmış gezi Meis’i anlamak için yeterli olduğunu sanmıyorum. Adaya  vardığınız anda zaten otomatik olarak yapmak isteyeceğiniz ilk aktivite sahil bandında yürümek olacaktır. Olması gereken de o zaten.  Biraz yavaştan ve sindire sindire gezmeniz durumunda 1 saat kadar sürebilir ama günübirlik olarak Kaş’tan gelmişseniz 30-40 dakikada bitirmeye bakın çünkü daha gezecek yerleriniz var.

Adadan kalkan deniz taksiler ile bir kaç dakikalık yolculuk ile gidebileceğiniz yer, Mavi Mağara. Adanın hemen arka tarafında kalan Mavi Mağara adaya gelen turistin mutlaka gittikleri bir yer. 

Kaş’ın plajlarına birazcık benzeyen bir çok küçük plajı var, hatta koylarıda buraları gezebilirsiniz hatta konaklayacaksanız bu koylarda ve plajlarda biraz yüzmek yaz sıcağında sizlere serinlik verecektir.

Makalemin başındada belirtmiştim ama tekrar yazmakta fayda var, adanın sokaklarında mutlaka gezin, dar sokaklardan deniz manzarası, begonvillerle süslü pansiyonlar, üst üste durur gibi görünen evlerin fotoğraflarını çekmek isteyeceksiniz. 

Küçük çapta alışverişinizi yapabileceğiniz Küçük Çarşı hayli ilginç.  Buradan sevdiklerinize hediyeler alabileceğiniz gibi bir çoğunun garip aksanla konuştuğu Türkçesiyle sohbetler edebilirsiniz. 

Meis Adası’nda ne yenir?

Öncelikle bizim mutfağımıza çok uzak bir mutfak değil Yunan Mutfağı. Hatta mezeleri neredeyse tıpkısının aynısı bunu zaten diğer gittimiz bir çok Yunan Adası için yazdığımız notlarda da yazmıştık. Meis’de yiyeceğiniz tüm sebzeler zaten Kaş’tan gidiyor o nedenle yemeklerin ham maddeleride merak etmeyin bizden. Ama yinede gavur ellerinde domuz falan yedirirler diye düşünüyorsanız Yunan Salatası ile tanışın bir kaç adım ileri gitmek isterseniz deniz ürünleri Akdeniz’in serin rüzgarlarının getirdiği ferahlık eşliğinde iyi gider. 

Adanın hemen her yerinde Türk parası geçerli, bu konuda rahat olun. Meis Adası sakinleri alışveriş için genellikle Kaş’a gelirler bu nedenle sizin orada Türk Lirası harcamanız bir yerde onların işine gelmekte.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.