Venedik gezilecek yerleri, Venedik gezi rehberi

/ 30 Eylül 2019 tarihinde eklendi 30 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 76 okunma / yorumsuz
Venedik gezilecek yerleri, Venedik gezi rehberi

Venedik gezilecek yerleri bir gezi notunun içerisine sığmayacak kadar çok, uyanmak istemeyeceğiniz bir rüya kadar muhteşem güzellikler barındırıyor.

Neresinden başlamak gerekir bu masalsı güzelliği anlatmaya tam olarak emin değilim. Gondollarıyla gezdiğim kanallarından mı, her adımımda karşıma çıkan ve binlerce yıl öncesinden selam getiren tarihi mekanlarından mı yoksa duygu ve romantizm yüklü sokaklarından mı?

Venedik Hakkında

Düşünsenize 118 tane küçük adaların oluşturduğu bir adalar şehrinin sokaklarında araç ile değil gondollarla gezdiğinizi. Gezdiğiniz kanalların etrafında bulunan tarihi yapıların gizemiyle büyülenmeyi hayal edin veya en güzel kareyi yakalamak için fotoğraf çekme yarışına katıldığınızı.
Kanalları birbirine bağlayan köprüler, gondolla hayretler içerisinde gezen turistler, kaffelerden gelen müzik sesleri, her yerde karşınıza çıkan pizzacıları ile Venedik muhteşem bir şehir. Venedik’i keşfetmek için biraz bütçeyi zorlamak gerekiyor çünkü hayli pahalı bir şehir ama bütçenizi zorladığınıza değecek bir güzellikler sunmuyor da değil hani.

Venedik kanal turu

Venedik görülecek yerleri

Grand Canal yani Venedik’in Büyük Kanalı ile geziye başlamak bence en güzel seçim olacaktır. Etrafta yükselen tarihi binaların görkemi ile kanal içerisinde Gondollar veya Vaperottalar ile yapacağınız yolculuk Venedik’i keşfetmenin en güzel yollarından bir tanesi. Dikkat etmeniz tüm vaperotto veya gondollar kanalın her yerini gezdirmiyorlar 1 numaralı vaperotto tüm kanalı baştan sona gezdirmekte.

Büyük Kanalı keşfettiniz ya şimdi? Venedik’in ana kilisesi olarak bilinen San Marco Bazilikası’nı mutlaka görmelisiniz. Kilise Bizans Mimarisinin günümüze kadar gelmiş en güzel örneği denebilir. İnanılmaz bir görkeme ve gösterişe sahip kilise olan kilise 1807 yılından bu güne Roma Katolik Başpiskoposunun resmi ikametgahı olarak kullanılmakta.

Venedik Kanal gezisi

Venedik’te mutlaka gezilecek yerler

Venedik’te gezilecek yerler arasında en çok dikkatimi çeken yerlerden birisi de Rialto köprüsü oldu. Venedik’te Büyük Kanal üzerinde bulunan 4 köprüden en eskisi ve en çok bilinen köprüsü göz kamaştıran bir tarihi dokuya sahip. Diğer köprülere göre mimarisi biraz farklı olan köprü üzerinde bir hatıra fotoğrafı çektirmek sanırım en güzel duygu olsa gerek.

Palazzo Ducale’nin alt tarafında bulunan kemerleri yer çekimine meydan okumaya gotik çağdan bu yana hala devam ediyor. Gotik mimarisinin en güzel örneklerinden birisi olan Palazzo Ducale’de Venedik Dukaları ikamet etmekte.

Büyük Kanal’da gezdiğimiz sırada gözüme çalan Ca’ d’Oro Sarayı Venedik’in hayran kaldığım tarihi değerlerinden bir diğeri. Kanal gezisi sırasında altından bir ev olarak düşündüğüm bu muhteşem saraya hayran kalmamak elde değil. Krom rengine benzeyen kaplaması, altın yaldızları ile nefes kesen bir güzelliğe sahip.

Büyük Kanala bakan ve diğer yapılardan kolaylıkla ayrılan bir diğer yapı ise Ca’ Pesaro, bugün Modern Sanatlar Müzesi olarak hizmet veren bu yapı kanal gezisi sırasında hemen dikkatinizi çekecektir. Yapının neredeyse tamamı mermer taşından yapılmış, belki de bu yüzden bu kadar kasvetli ve gösterişli duruyor.

Kanal geziniz sırasında kendini diğerlerinden ayırıp ben buradayım diyen bir köprü var ki oda Ahlar Köprüsü. Bembeyaz kireç taşından yapılan köprünün etrafı tamamıyla çevrilmiş. Köprünün ızgaraları emsalsiz bir güzellik sunuyor.

1565 yılında inşa edilen ve bugün bir çok kültürel etkinliğe ev sahipliği Cavalli-Franchetti Sarayı, Venedik gezinizin bir diğer uğrak noktası olmalı. Accademia Köprüsü’nün hemen yakınında yer alan bu muhteşem saray farklı mimarisi ve göz alıcı güzelliği ile keşfetmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Venedik konaklama önerileri

Venedik bir çok Avrupa ve Akdeniz ülkesine göre oldukça pahalı bir yer, fakat planlı bir seyahat sizin bütçenizi zorlamadan güzel bir gezi geçirmenizi sağlar.

Öncelikle her ucuz gördüğünüz otele atlamayın, Venedik’te gecelik kişi başı 30 Euro’dan başlayan fiyatlarla konaklamak mümkün ama konaklayacağınız otelin konumu çok önemli, özellikle akşam dışarı çıktığınız zamanlarda şehir merkezinden çok uzak bir otel yüzlerce Euro taksi parası vermenize neden olabilir.

Kendimden örnek vermem gerekirse Venedik’e ilk seyahatimde ki o zamanlar acemi gezgindim daha Malcontenta (Venedik’e 12km uzaklıkta) isimli bir yerleşimde 30 Euro’ya tek kişilik odada ve oldukça rahat bir otelde konaklamıştım. Ama gecenin bir yarısı bardan çıktığınızda otelin hemen bir kaç adım ötede olmasının ne kadar iyi bir fikir olacağını anlayacaktım ve de anladım.

Avrupa şehirlerinde daha fazla gezi notu okumak için Avrupa gezilecek yerler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.