Uyumayan Yunan Adası, Mykonos

/ 18 Eylül 2019 tarihinde eklendi 11 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 93 okunma / yorumsuz
Uyumayan Yunan Adası, Mykonos

Tatilinde deniz, kum, güneş üçgenin dışında gecenin geç saatlerine kadar eğlenmek isteyen tatilciler için Mykonos (Mikonos) vazgeçilmez bir nokta olacaktır. Ama Mykonos Adası sadece rutin tatiliniz için değil balayı tatili içinde muhteşem bir seçenek olacaktır. 

İnsanın bazen kanı kaynar, eğlenmek ister işte böyle zamanlarda gitmek istediğim 5 yerden birisi kesinlikle Mykonos Adası’dır. Biraz dağıtmak, eğlencenin dibine vurmak isteyenler için ideal bir olmasın rağmen denizi, plajları, güneşi ve labirenti andıran dar sokaklarında gezintinin keyfide inanılmaz güzel. Bodrum’dan hatırlayacaksınız hayatın geç başlayıp geç bittiğini, Mykonos’da durum aynı. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren gece hayatının ardından güne bomboş sokaklar günaydın diyor. Ama öğleden sonra olduğunda tekrar hayat bir gece öncesinden kaldığı hızda tekrar devam etmeye başlıyor.

Mykonos Adası’nın gece hayatı başta Beach Club’lar olmak üzere neredeyse tüm bar, taverna ve meyhanemsi mekanlarda sürüyor, bu mekanlar arasında değişiklikler yaparak sizin tarzınıza uygun bir mekan seçip eğlenebilirsiniz.

Mykonos Adası
Mykonos Adası

Mykonos Adası’nda Mutlaka Gezilecek Yerler:

Chora

Mykonos Adası’nın en beğendiğim yerlerinden ilki diyebilirim. Labirenti andıran dar sokakları arasında gizlenen kafeleri, butikleri, küçük dükkanları, barları, enfes yemek kokularının geldiği restoranları keşfetmek inanılmaz keyifli olacaktır. Limanı çevreleyen Bodrum’un bir zamanlar simgesi olan beyaz evleri andıran evler muhteşem bir manzaraya tanıklık etmenizi sağlıyor. Chora’da yapmadan dönmemeniz gereken bir diğer aktivite kesinlikle yel değirmenlerinin yanına giderek eşsiz gün batımını izlemek olmalı. Balayı tatili için adaya gelmişseniz bu romantik manzarayı asla kaçırmayın.

Delos Adası

Tatilinizde sadece eğlence, deniz, kum ve güneş arasına sıkışmayın, küçük bir ada (5 kilometrekare) olmasına rağmen tarihi açıdan en zengini.  Delos Adası’na yapacağınız yolculuk Mykonos Adası tatilinize farklı bir renk katacaktır.

Paraportiani Kilisesi

Meryem Ana’ya adanan bu kilise ilginç bir mimariye sahip. Kilisenin yapımına 13. yüzyılda başlanıyor fakat bugünkü halini alması ancak 16 yüzyılın sonlarında 17. yüzyılın başlarını buluyor. Mykonos Adası’nın en çok turist çeken yeri denebilir hatta buraya gelen herkesin fotoğrafını çektiği kilise adanın en çok fotoğrafı çekilen noktası denebilir.

Efimerides Gallery

2000 yılına kadar Yunan Haber Ajansı’nın kullandığı bina 2000 yılında yağılan restorasyon ile Efimerides Gallery’si olarak adaya kazandırıldı. Yunan sanatçıların sanat eserlerinin sergilendiği galeriyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Deniz Müzesi

Denizcilik tarihinde yolculuğa çıkmak için ziyaret edilmesi gereken bir müze. Antik çağdaki denizcilik araç ve gereçlerinin sergilendiği müzede su altı bulgularının yanı sıra adada bulunan tarihi paralar sergileniyor.

Kültür Müzesi

Mykonos Adası Müzeleri arasında en çok keyif aldığım müze diyebilirim. Antik tarım aletlerinden şarap yapımında kullanılan malzemelere kadar bir farklı aletleri görebilirisiniz. Günümüzdeki teknolojinin tarihteki karşılığını anlamak için ideal bir müze. Müzede en çok ilginizi çekecek olan ise günümüzde dahi hala çalışır durumda olan antik yel değirmeni.

Mykonos Arkeoloji Müzesi

Başta Delos Adası olmak üzere diğer antik bölgelerden toplanan Antik Yunan eşyalarının sergilendiği bir müze. Antik çanak çömlek, Herkül heykeli, çeşitli takıların sergilendiği müze ziyaret edilebilir.

Mykonos Adası Ano Mera Köyü

Mykonos Adası tatilinizde biraz sakinlik ve farklı arayış içine girdiğiniz anda imdadınıza yetişecek güzel bir Köy Ano Mera. Tourliani Monastery manastırı köyde ilk dikkatinizi çekecek yerler arasında ayrıca bembeyaz boyalı evlerin köye kattığı gizem, hemen her yemekte tarçının kullanıldığı geleneksel lezzetleri sizi bu köye çekecek nedenler arasında.

Mykonos Adası en güzel plajları

Super Paradise Beach, Mykonos Adası

Mykonos adasının en hareketli plajı denebilir, her daim kanınızı kaynatacak müziğin eksik olmadığı Super Paradise Beach’de altın sarısı kumsalın güzelliğini bir kristal kadar berrak deniz tamamlıyor.

Paradise Beach, Mykonos Adası

Mykonos Adası’na gelen her tatilcinin mutlaka uğradığı bir plaj, genellikle gençlerin yer aldığı Paradise Beach, eğlence anlamında Super Paradise Beach’den hiçte kalır yeri yok.

Mykonos Adası Nammos Beach

Yine cıvıl cıvıl bir Mykonos plajı daha. Nammos Beach’de eğlencenin saati zamanı yok, gece boyu devam eden partiler, plaj eğlenceleri sabahlara kadar sürebiliyor. Günün ilk saatlerinde denizin ve kumun tadını çıkabilir ardından günü çılgın plaj eğlenceleri ile tamamlayabilirsiniz.

Kapari Beach, Mykonos Adası

Adanın en sakin plajlarından birisi denebilir, huzurlu bir atmosferde biraz kafanızı dağıtmak denizin ve güneşin tadını çıkarmak için tercih edebilirsiniz. Kapari Beach’i tercih etmenize neden olacak bir başka neden ise şehir merkezine oldukça yakın olması. 

Kalafatis Beach, Mykonos Adası

Su sporlarına karşı ilginiz varsa ve su sporlarını çok seviyorsanız Kalafatis Beach’in çekim gücüne kapılabilirsiniz. Dalışdan Sörfe, Jet Ski’den su kayağına daha onlarca farklı aktivite sizleri bekliyor olacaktır.

Ornos Beach, Mykonos Adası

Tam bir aile plajı denebilir, eğer Mykonos adasında çocuklarınızda gidebileceğiniz bir plaj ararsanız Ornos Beach size yeterli olacaktır. Biraz sakin olması, denizin sığ olması çocukların önünüzde güvenle yüzmesini sağlayacaktır.

Elia Beach, Mykonos Adası

Mykonos Adası’nın en uzun kumsalına sahip plajı Elia Beach, aynı zamanda su sporları içinde tercih edilebilir. Kumsal ve denizi muhteşem ama zaman zaman yüksek dalgalar gelebiliyor ama bu dalgalarda öncelikle sörf tutkunlarını sevindirmekte.

Mykonos adası hem balayı tatilcileri hemde genç tatilciler için bir çekim noktası. Balayı çiftleri için Super Paradise Beach’i kullanmalarını pek öneremiyorum ama genç hatta bekar genç tatilcilerin çok seveceğine eminim.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.