Tiran gezilecek yerler ve Tiran gezi rehberi

/ 30 Eylül 2019 tarihinde eklendi 30 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 92 okunma / yorumsuz
Tiran gezilecek yerler ve Tiran gezi rehberi

Tiran gezilecek yerleri, tarihi yapıları ile gezginleri zamanda bir yolculuğa çıkaracak, uzun zaman etkisi altında bırakarak zamanı durduracak bir şehir. Elbette, Tiran’ın Arnavutluk’un başkenti ve en büyük şehri olduğunu unutturmayacağım sizlere.

Haydi şimdi Tiran gezilecek yerleri bir başka deyişle Tiran’da mutlaka görülmesi gereken yerler üzerine konuşalım.


Tiran gezilecek yerleri

Tiran Ulusal Sanat Müzesi (Galerisi)

Tiran Ulusal Sanat Galerisi
Tiran Ulusal Sanat Galerisi

1946 yılından itibaren yapılan çalışmalar ancak 29 Kasım 1974 yılında hayata girebildi. 1974 yılında “figüratif sanat galerisi ” adıyla hizmete giren müze 10.08.1998 yılında “Tiran Ulusal Sanat Galerisi” adıyla hizmet vermeye devam etti. Orijinal Adı Tirana Galeria Kombetare e Arteve.
Tiran Ulusal Sanat Galerisi, bugün ülkenin en büyük sanat müzesi olma özelliğini taşımakta. 13. Yüzyıldan bu güne yaklaşık 4100 sanat eserinin sergilendi sanatsal anlamda hayli zengin bir müze.

1. Bölüm

Müzenin ilk bölümünde 1883 yılı ile 1930 yılları arasında Arnavutluk’un ünlü sanatçılarının eserlerinin sergilendiği bölüm bu bölümde Kole Idromeno , Pjeter Marubi , Simon Rrota , Zef Kolombi , Vangjel Zengo ve Spiro Xega’ya ait eserleri görmeniz mümkün.

2.Bölüm:

1931 yılında Tiran’ın ilk resim okulu Sadık Kaceli , Abdurrahim Buza ve Gani Strazimiri tarafından kurulur. Bu döneme ait çizimlerin yanı sıra Odhise Paskali , Andrea Kushi , Vangjush milyon , Janaq Paço gibi bir çok sanatçıya ait sanat eserlerinin yer aldığı bölüm.

3. Bölüm

Nexhmedin Zajmi , Sadık Kaceli, Abdullah Cangonji , Sali Shijaku , Fatmir Haxhiu ve Vilson Kilica gibi 1950 – 1986 yılları arasında yaşamış akademik resim sanatçılarının sanat eserlerini görebileceğiniz bölüm.

Tiran Ulusal Sanat Galerisi
Tiran Ulusal Sanat Galerisi

4. Bölüm:

1960 ile 1986 yılları arasında Sovyet etkisi altında yer alan Tiran’ın bu bölümüde Sosyalist gerçeklik bölümü olarak adlandırılmış. Kristaq Rama , Montez Dhrami , Zef Shoshi , Pandi Mele , Myrteza Fushëkati , Petro Kokushta ve Clirim Ceka gibi dönemin sanatçılarına ait bir çok eser sergilenmekte.

5. Bölüm

1964 – 1979 yılları arasında dönemin ünlü sanatçıları Gjergo Edison , Aluş Shima , Isuf Sulovari , Edward Hila ve Bayram Mata’ya ait eserlerin sergilendiği bölüm Sosyalizm üzerine konulanmış.

6. Bölüm

Müzenin bu son bölümü ise modern resim ve heykeller üzerine dizayn edilmiş. Perikli Culi , Ali Oseku , Gazmend Leka , Lumturi Blloshmi , Najada Hamza ve Orion Shima gibi ünlü sanatçıların çalışmalarının sergilendiği bölüm yakın tarihimiz hakkında güzel ip uçları sunmakta.
Müze içerisinde yer alan bir diğer yer ise kütüphane hemen onun hakkında da bir kaç şey yazmak istiyorum. 2200 kitap, video ve katalog bulunduğu kütüphane 1999 yılında Uluslararası yardım kuruluşlarının yaptığı yardımlar ile açılmış.
Tiran gezinizde mutlaka uğramanız gereken müze sanat tarihi için meraklılarına oldukça güzel etkiler yaratabilecek bir yer.

Tiran Kongreler Sarayı

Tiran Kongreler Sarayı
Tiran Kongreler Sarayı

Tiran gezimizin en önemli duraklarından birisi olan Tiran Kongreler Sarayı gezi notlarıma geçmeden önce orijinal adının “Tirana Pallati i Kongreseve” olduğunu belirtmekte fayda var.
1980li yıllarından tipik Arnavut mimarisinin en güzel örneği olduğunu belirtmeden geçmek istemiyorum. Komünist dönemin eserlerinden birisi olan sarayın inşasına 1982 yılında başlanır ve 4 yıl süren çalışmaların sonunda 1986 yılında tamamlandır. Ummalı bir çalışmanın sonunda hizmete açılan saray dönemin iktidarı İşçi Partisi tarafından festivaller ve kongreler için inşa edilir.
Yüksekliği 18 ila 23 metre arasında olan Tiran Kongreler Sarayı, 70 metre genişliğe sahip. Sarayın inşası sırasında çevreleyen tarihi binalar ile sağlayacağı uyum hep göz önüne alınmış ve buda ciddi oranda başarılmış.

Sarayın mimarisi içinde bulundukları zor durumlara rağmen oldukça muhteşem inşa edilmiş. Ana salonda yer alan 2.100 koltuk burada düzenlenebilecek konser ve organizasyonlar için ideal olabilir ama asıl olay bir konser salonundan bir anda kongre alanına dönüşen koltuk yapısı. İçeride onlarca çeviri sisteminin yanı sıra klima gibi o dönemler için lüks sayılan hizmetlerde düşünülmüş.
Tek salon tabi ki o değil çeşitli etkinler için 3 katta farklı odalar yer alıyor bu odaların büyüklükleri 150 ile 300 kişilik arasında değişmekte.
Tiran’da bu saray geleceğin anıtsal yapıları arasında görüldüğü gibi tarihi açıdan da Komünist dönemin izlerine yansıtmasından dolayı tarihi öneme sahip olacağına inanılmakta. Tiran gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında olması gerekir.

İskender Bey Meydanı

İskender Bey Meydanı
İskender Bey Meydanı

Arnavutluk’un ulusal kahramanı İskender Bey adını yaşatmak için 1968 yılında meydana İskender Bey Meydanı denmiş. Oldukça geniş olan İskender Bey Meydanı, aynı zamanda büyükte bir anıta sahip; Tiran gezilecek yerler listenizde olmasını tavsiye ediyorum. İskender Bey’in nasıl Arnavutluk ulusal kahramanı olduğunun hikayesi burada öğrenmek daha güzel bir deneyim olacaktır sizler için.

Saat Kulesi

Saat Kulesi
Saat Kulesi

Tiran Saat Kulesi, Tiran’ın merkezinde bulunan İskender Bey Meydanı yakınlarında; Ethem Bey camisinin hemen yanında bulunan tarihi bir saat kulesi. Ethem Bey camisini yaptıran Hacı Ethem Bey tarafından 1822 yılında inşa ettirilmiş, halen şehrin en yüksek ve etkileyici yapıları arasında. Not: giriş ücretli.

Dajti Dağı

Dajti Dağı
Dajti Dağı

Tiran’a gelen herkesin görmesi gereken muhteşem bir dağ Dajti Dağı. Teleferik ile çıkmanın verdiği heyecan ayrı Dajti Dağı’nın muhteşem havası ve sunduğu doyumsuz manzaraları ayrı güzel. Dajti Expres adı verilen teleferik sistemi ile yaklaşık 20 dakika yolculuk yapılıyor. Dik kayalıklar, muhteşem şehir manzarası kısacası bu deneyimi mutlaka yaşamalısınız.

Tiran Grand Park

Grand Park
Grand Park

Tiran’da birkaç günden fazla kalacak özellikle çocuklu aileler için biraz dinlemek için gelinmesi gereken bir park. Çocuklar için oyun alanları, yeşiller içinde yürümek isteyenler için trekking rotaları, kafeteryaları ile gezinize birgün ara verip burada mola yapmak mümkün.

Pazari i Ri

Pazari i Ri
Pazari i Ri

Ben böyle pazarları seviyorum çünkü; böyle pazarlarda her zaman gezmiş olduğunuz şehrin veya ülkenin kültürünü tam anlamak için en ideal yerdir. i Ri Pazarı’nda da durum aynı. Eski eşyalar, yerel ürünler, sebzeler, meyveler derken Tiran’ı anlayabileceğiniz en güzel yer.

Ethem Bey Camisi

Ethem Bey Camisi
Ethem Bey Camisi

Tiran Merkezinde bulunan Ethem Bey Camisi Tiran gezinizin bir parçası olmalı. Uzaktan bakarak küçük sıradan bir cami olduğu izlenimi oluşmasın. Caminin bütün süslemeleri sanatın geldiği son nokta denebilir. Ayrıca komünist rezim döneminde ibadete kapatılan cami sıkılmaktan kurtulmuş nadir camilerden birisi.

Pellumbas Mağarası

Pellumbas Mağarası
Pellumbas Mağarası

Tiran’nın doğal güzellikleri arasında sizlere tavsiye edeceğim en güzel yer Pellumbas Mağarası olacak. Pellumbas Mağarası’na gitmeden önce mutlaka fener alın cep telefonu fenerine güvenmeyin. Çocuklu aileler için kesinlikle uygun değil. Aracınızı park ettikten sonra 30 dakika kadar yürümeniz gerekli. Mağara içerisinde yanınızdan uçup giden yarasalar, zaman zaman ıslak zemin kısacası adrenalin dolu bir yürüyüş olacaktır.

Enver Hoca Piramidi

Enver Hoca Piramidi
Enver Hoca Piramidi

Son olarak sizlere gitmesinizde olur diyeceğim bir yer var, Enver Hoca Piramidi. Bakımsızlık nedeniyle mutlaka Enver Hoca yattığı yerde ters dönmüş olmalı. Düşünce olarak güzel olsa da biraz bakım yapılarak Tiran turizmine kavuşturabilirdi. Enver Hoca’nın damadı ve kızı tarafından inşa edilmiş Arnavutluk’un en pahalı binalarından birisi olmuş, bugün terk edilmiş bir yapı.

 

Daha fazla Avrupa gezi notları için  Avrupa gezilecek yerler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.