Schwetzingen gezilecek yerleri, Schwetzingen gezi rehberi.

/ 3 Ekim 2019 tarihinde eklendi 11 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 124 okunma / yorumsuz
Schwetzingen gezilecek yerleri, Schwetzingen gezi rehberi.

Schwetzingen Mannheim’a 15 Km uzaklıkta küçük ama bir çok gezilecek yere ev sahipliği yapan, gezi rotanızı kendisine çevirecek bir kent.

Schwetzingen Hakkında

Schwetzingen'de görülecek yerlerBu küçük ilçe bana Ege’nin sevimli balıkçı kasabalarını hatırlatmadı değil. İlk dikkatimi çeken tüm yapıların aslına uygun olarak yenilenmesi oldu. Biz yıkıp yenisini yapmayı tercih ederiz ama burada özellikle Schwetzingen kent merkezinde tüm binalar tarihi ruhu korunarak aslına uygun olarak yenilenmiş
Schwetzingen şehir merkezine ilk girdiğinizde karşınıza çıkan atmosfer sanki Almanya’da bir balıkçı kasabasına geldiğiniz hissi uyandırıyor. Köln’den yola çıktığımızda yağan sağanak yağmur buraya geldiğimizde günlük güneşlik bir havaya bıraktı yerini.

Köln şivesine alıştığımızdan olmalı ki buradaki almanca ilk başlarda çok acayip geldi ama sonradan alıştık hatta hoşumuza gitti.

Nasıl bir yer?

Schwetzingen'de gezilecek yerlerŞehir merkezinde hemen her yerde tarihin izlerini bulabileceğiniz bir atmosfer var hatta tarih ile sanat iç içe geçmiş ve günümüz Schwetzingen’i ile muhteşem bir uyum sağlamış . Her yerde tarihi binalar, heykeller görmek mümkün.
Geçmişte saray olarak kullanılan muhteşem bir mekan bugün ilk okul olarak kullanılmakta ve hemen karşısında sokak başında yer alan kuşkonmaz anıtı Schwetzingen gezimizde ilk dikkatinizi çekecekler arasında.

Schwetzingen
Schwetzingen

Köln’ün aksine Schwetzingen’de çok daha az Türk ile karşılaştık. Birde Köln ile burası arasında üç dört derece sıcaklık farkı var. Bu güzel ilçe de hava biraz daha sıcak hata kış mevsiminde kar çok nadir yağmakta.
Diğer Almanya şehirleri gibi burada da tarihe ve doğaya aşırı bir ilgi var tüm tarihi alanlar özenle korunmakta olduğu gibi şehrin hemen her yerinde yeşil alanlar parklar var. Tarihi ve Doğal Güzellikleriyle, Schwetzingen bölgenin en güzel yerleşimlerden birisi.

Schwetzingen

Şehir antik cağda kurulduğuna dair tarihi kaynaklar bulunmakta fakat yer alan tarihi yerler gotik ve daha sonraki mimarinin eserleri.

Şehir merkezinden biraz uzaklaşmaya başladığınızda başta organik ürünler olmak üzere çiftçilik hayli yaygın. Dümdüz bir ova da gözünüzün alabildiğine uzanan tarım alanları gözden kaçacak gibi değil.

Schwetzingen gezilecek yerleri

Schwetzingen'de bir Camii
Schwetzingen’de bir Camii

Şehrin en önemli gezilecek yeri içerisinde Almanya’nın ilk camisinin ve sarayın yer aldığı park. Parkın içerisindeki kırmızı renkli cami ilginizi çekecektir. Schwetzingen Parkı içerisin de hayli büyük göletler 5 kilonun üzerinde sazan balıkları onlarca farklı kuş türü muhteşem in ötesinde manzaralar sunuyor.

Cami

Schwetzingen Sarayının da içerisinde yer aldığı park oldukça büyük ve giriş ücretli günlük 6 Euro olarak hatırlıyorum. Park içerisinde hatta gölünde içerisinde oldukça tarihi ve yeni heykeller yer alıyor. Schwetzingen camisinin hemen yanında savaş döneminde büyük zarar kale dikkate değer.

Balıklar
Balıklar

Schwetzingen parkı ile geniş bilgileri ayrıca vermek istiyorum çünkü saray, cami, yeşil alanlar, göletleri başlı başına yarı bir güzellik.

Köln den 2.5 saatlik bir araba yolculuğu ile bu güzel şehri gezebilirsiniz hatta bir gece burada kalırsanız yakında keşfedecek ne kadara çok yer olduğunu göreceksiniz. Bununla ilgili bilgileri yine vermeye devam edeceğim.
Schwetzingen kent merkezinde konaklama için küçük butik tarzda tesisler gözüme çarptı ama ben burada konaklama yapmadım.

Agaçlar
Agaçlar

Şehir merkezinde küçük kaffeler de büyük lezzetler bulabilirsiniz. Garsonların güler yüzlü olmasının dışında benim gittiğim kaffe de garsonun İtalyan aksanı ile konuştuğu almanca süperdi.

Avrupa’da gezilecek yerler arıyorsanız böyle küçük ama sevimli şehirler bazen şaşırta biliyor. Keşfetmek işte bu olsa gerek.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.