Roma Gezilecek Yerler , Roma Gezi Rehberi.

/ 3 Ekim 2019 tarihinde eklendi 3 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 102 okunma / yorumsuz
Roma Gezilecek Yerler , Roma Gezi Rehberi.

Roma gezilecek yerler listemizde Roma gezinizde veya tatilinizde Roma’da mutlaka görmeniz gereken 10 yeri kısa açıklamarıyla listeledik.

Roma ve Roma gezilecek yerler hakkında

Roma kimine göre aşkın şehri, kimine göre tarihin izleri ile günümüz dünyasının modern yüzünü bir arada buluşturan kültür şehri. Kim için ne olursa olsun Roma İtalya ve Avrupa’nın mutlaka görülmesi gereken tarih ile günümüzün buluştuğu aşıkları kendisine çeken muhteşem bir şehir. Peki bu güzel şehri keşfetmek için nasıl bir gezi planı yapmalısınız ve Roma’nın gezilecek yerleri nerelerdir. Bu konuda sizlere edindiğimiz tecrübeleri deneyimleri aktarmak istiyorum.

İşte Roma’da gezilecek en iyi 10 yer

la Fontana di Trevi (Trevi Çeşmesi) Roma gezilecek yerler listesi ilk sırada

Roma aşk çeşmesi

İtalyanca adı “la Fontana di Trevi” olan Trevi Çeşmesi, üç yer altı suyunun buluştuğu yer olarak bilinmesinden dolayı Üçyol çeşmesi adını alan Fontana di Trevi “Aşk çeşmesi” olarak bilinen yer. Roma gezilecek yerler listemizin ilk sırasından bu yeri mutlaka uğrayın. Sırtınızı çeşmeye dönerek bir dilek tutup suya bozuk para atmanız gereken bir yer. Roma’da tatil yapan hemen herkesin mutlaka uğradığı ve genç yaşlı tüm sevenlerin sanırım burada bozuk bir parası vardır. Aşkın ve tarihin şehri Roma’a sizde bir dilek tutup bir kaç sent bozuk para atmanızı öneriririm.

Collis Palatium (Palatino Tepesi) Roma gezilecek yerler listesi 2. sırada

Roma Collis Palatium

Roma’nın meşhur yedi tepesinden şehir merkezine en yakın olanı olan Palatino tepesi tarihi ve manzara bakımından muhteşem bir yer. Milattan Önce binli yılara uzanan tarihi ile Roma’nın doğduğu yer olduğu bilinmektedir. Roma Forumu’nun kırk metre üst kısmında bulunan Collis Palatium, Roma’nın tarihi zenginlik açısından en cömert yerlerinden birisi.

Forum Romanum (Roma Forumu) Roma gezilecek yerler listesi 3. sırada

Roma gezilecek yerler , Forum Romanum
Forum Romanum

Romalılar tarafından Forum Magnum olarak anılan Forum Romanum, Antik Roma’nın doğduğu yer olarak bilinen ve aynı zamanda dönemin en önemli tarihi değerlerini barındıran antik yerleşim. İbadethane, ticaret gibi Roma’nın en önemli idare binalarının yer aldığı Forum Romanum Roma gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında olmalı.

Flavian Amphitheatre (Kolezyum)

Flavianus Amfitiyatro, Roma
Flavianus Amfitiyatro, Roma

Kolezyum alarak bilinen Flavian Amphitheatre Roma’nın en önemli antik tiyatrolarından birisi. Roma’nın en ünlü komutanlarından olan Vespasianus tarafından Milattan Sonra yılında yapımında başlanmış ve de Milattan Sonra 80 yılında tamamlanmış büyük bir arena. Halkı ve kendilerini eğlendirmek için inşa edilen Kolezyum’da gladyatör dövüşleri, savaş canlandırmaları, infazlar gerçekleştirildi. Roma’nın bu denli önemli yerini görmenizi kesinlikle öneriyoruz.

Basilica di San Pietro in Vaticano (Aziz Petrus Bazilikası)

 Basilica di San Pietro in Vaticano, Roma gezilecek yerler
Basilica di San Pietro in Vaticano

Roma’da yer alan 4 büyük Bazilikanın 2.büyük olanı. Vatikan’da yer alan bazilika Hıristiyanlık için çok önemlidir. Papalık tarafından 1507 yılında yapıldığı düşünülen Bazilika Roma’nın siluetinde çok büyük önem taşıyor. Roma gezinizin bir parçası olması gereken Aziz Petrus Bazilikası Roma’yı anlatan bir fotoğraf çekmek isterseniz tam yeri olduğunu belirtmek gerekir.

Pantheon (Panteon)

Pantheon, Roma gezilecek yerler
Pantheon

Roma’da antik dönemden bu güne kadar çok iyi olarak korunarak gelen Pantheon, o dönemde “bütün tanrılar için yapılmış tapınak” olarak inşa edilse de zamanla önemli kişilerin anıtlarının yer aldığı adeta mezarlık olarak kullanılmakta. Burada ilginizi çekecek 43 metre genişliğinde ve beton ile yapılan bu büyük kubbe alacaktır. O dönemin teknolojisi ile bu kadar büyük bir kubbenin nasıl yapıldığı hala bir soru işareti.

Sistine Chapel (Sistine Şapeli)

Sistine Chapel
Sistine Chapel

Vatikan’da Papa seçimlerinin yapıldığı yer olarak hatırlayacağınız Sistine Şapeli, Ronesans mimarisinin en güzel örneklerinden birisi. İçeride Papa portelerinin yanı sıra kutsal kitapla yer alan olayların Rönesans dönemi ressamlarının resmetmesini görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Ara Pacis Augustae (Ara Pacis)

Ara Pacis Augustae, Roma gezilecek yerler
Ara Pacis Augustae

Barış için adanmış en büyük sunaklardan birisi olan Ara Pacis Augustae, Roma Senatosu tarafından kutsanmış aynı zamanda Roma’nın en önemli gezi noktalarından birisi. Beyaz mermerden oyularak yapılan imparator ve ailelerin tanrılara barış için verdiği kurbanların resimlerini görebilirsiniz.

Via Appia (Appian Yolu)

Via Appia
Via Appia

Dünyanın en ilginç yollarından birisi olan Appian Yolu, 660 Km uzunluğunda. Roma’dan başlayan bu tarihi yol Romalılar tarafından Milattan Önce 312 yılında yapılmış ve Adriyatik denizine kadar uzanmakta.

Santa Maria Sopra Minerva

Santa Maria Sopra Minerva
Santa Maria Sopra Minerva

Panteon’un hemen arkasında yer alan kilise sanat ve kültür severlerin uğraması gereken güzel bir yer. Dikkatinizi çekeceğini düşündüğüm bir çok resim ve heykel bulunuyor.
Roma gezinizde hemen her sokakta bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Gezmekle bitmeyecek büyük, zengin tarihi, renkli kültürüyle Roma’da gezilecek yerler hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık fakat gezilecek yerlerin bunlarla sınırlı olmadığını bilmenizde fayda var.

Roma’da balayı tatili yapmak isteyenler balayı çiftleri için hazırladığımız sayfaya bakabilirler. Roma Balayı Tatili 

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.