Roma’da Balayı Tatili ve Balayı Çiftleri İçin Roma Gezi Planı.

/ 21 Eylül 2019 tarihinde eklendi 3 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 50 okunma / yorumsuz
Roma’da Balayı Tatili ve Balayı Çiftleri İçin Roma Gezi Planı.

Roma gezilecek yerler için hazırladığım bu gezi notunda sizlere Roma’da yapmanız gereken aktiviteler, görmeniz gereken yerler hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışacağım. Hadi başlayalım.

Roma nasıl bir yer?

Roma’ya ne kadar gidersem gideyim asla sıkılmayacağım bir yer, ve her gidişimde ilk gidişim kadar heyecan duyduğum nadir şehirlerden bir tanesi. Tarihin aşkla buluştuğu ilginç yapıların, leziz yemeklerin, sokak sanatçılarının, efsanevi tarihi yapıların şehri.

Roma gezilecek yerler

Roma kendisi başlı başına bir aşktır, başınızı çevirdiğiniz her yerde aşka dair bişeyler bulursunuz. Daha önce hiç Roma’ya gitmemiş birisi bile Roma hakkında bişeyler biliyordur, o nedenle Roma’yı çokta fazla anlatmaya gerek görmüyorum. Vermek istediğim bilgi balayı çiftlerine, aşıklara olacaktır.

Roma balayı tatili için öneriler:

Ama balayı çiftlerine ip uçları vermeye başlamadan balayı planlarını yapmış olduğum bir çiftin hikayesini anlatmak isterim. Çiftimiz balayı tatillerini Roma’da geçirmek için çok isteklilerdi ve bende onların bu arzusunu yerine getirmek için bir balayı planı yaptım. Uzatmadan çiftimiz balayı tatillerini geçirmek için Roma’ya vardılar, bende onlara orada olacağımı söylemedim, aslında onlara yakın bir otelde konaklıyordum. Çiftimiz domuz eti bulaşmıştır diye 3gün boyunca hiçbir şey yememişler. Halbuki çiftimizin bu hassasiyetini bildiğim için konaklama ve yemek yiyececekleri restoranları planlamıştım. Ya o restoran ve otelde domuz eti bulunmuyordu hatta restoranda et bile yoktu. 3.günün sonuna doğru beni aradılar ve durumu anlattılar her ne kadar onlara orada et olmadığını gönül rahatlığı ile yemeklerini yiyebileceklerini söylesemde onlar sahanda yumurta istediklerini ve bunu bir türlü anlatamadıklarını söylediler.

Roma aşk çeşmesi

Restorana vardığımızda önce restoran şefi ile konuşarak ve aşçınında izni ile onlara sahanda tereyağlı yumurta yaptım ve bunuda mutfakta bir çalışana öğrettim. Daha sonra balayı çiftimizle sohbete başladığımda anladım ki, menüden bişey anlamamışlar vede domuz eti olabilir diye kendilerinci ön yargılı davranmışlar. Sonuç 3.gün aç kalmak oldu. Onlara menüde olanları bir güzel anlattık vede onlara bugün bunu yarın şunu yiyin diyerek bir kağıda not ederek verdim. Artık çiftimiz aç kalmayacaktı. Bu olay benim meslek hayatımda yaşadığım en ilginç olay oldu umarım bu makalemi birgün okurlarsa bana kızmazlar.

Roma’da ne yemeliyim?

Herneyse, tekrar Roma’yı anlatmaya devam edelim. Etkileyici bir mutfak kültürünü sahip ve biz İtalyan Mutfağının yemeklerine çok uzak değiliz bir çoğu bildiğimiz lezzetler. Ama siz İnce Hamurlu Pizzalardan değişik soslarlar zenginleştirilmiş makarnalardan sıkılmışsanız küçük nir ipucu bizim Akdeniz yemeklerine çok yakın lezzetlerede göz atın. Paris’te olduğu gibi burada garsonlarla veya sokakta bir kişi ile konuşurken çok resmi olmanıza gerek yok, halk sıcak kanlı ve cana yakınlar.

Tarihi mekanları tek tek gezin, klasik ve barok tarzı o muhteşem yapılarının en güzel örneklerini bulabileceksiniz. Tarihi meydanlarda hünerlerini sergiyelen müzisyenlerin çalacağı aşk şarkılarını dinleyin pandomim sanatçılarının hünerlerini izleyin, cıvıl cıvıl kafelerle dolu sokaklarda gezin, zamanın olursa mutlaka bu kafelerde italyan dondurması ile tanışın.

Roma
Roma

ÖNERİ:

Şehir turları veya tarihi mekan turlarında mutlaka sabit bir işyeri bulunan turizm acentelerini tercih edin, mekanların girişinde bulunan ve size ayak üstü hizmet satacaklarını iddia eden kişi yada kişilerden uzak durun. Roma muhteşem bir şehir olduğu kadar çok fazla dolandırıcılığın yaşandığı bir şehir.

Roma’da tatil veya gezi planı yapanlar için. Bakınız :  Roma Gezilecek yerler

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.