Milano gezilecek yerler ve Milano balayı tatili!

/ 21 Eylül 2019 tarihinde eklendi 26 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 53 okunma / yorumsuz
Milano gezilecek yerler ve Milano balayı tatili!

Milano gezilecek yerler  ve Milano balayı tatili hakkında elimizden geldiğince sizlere bilgiler vermek istiyorum; şimdi Milano’da balayı tatili geçirmek mantıklı mı bunu bir açıklayalım.

İtalya’da balayı denilince balayı çiftlerimizin aklına hemen gelecek yerler emin olun ki Roma ve Venedik’tir. Bu sanki bir ritüel gibi bir şey belkide size biraz itici gelebilir ama gelin neden Milano’da balayı tatili yapmalısınız bunun nedenleri üzerinde duralım.

Milano gezilecek yerler

Öncelikle ben kabul ediyorum ki, Milano balayı tatili için Roma, Venedik gibi adı aşk şehrine çıkmış şehirlerin hatta binlerce yılllık tarihi ile dünyanın gözbebeği olan şehirlerin gölgesinde kalabilir, kalıyorda. Balayı tatilini unutulmaz kılan etkenlerden birisi ne istediğinizi, neyi sevdiğinize yada ne yaşamak istediğinize göre değişir. Basit bir örnek vermek gerekirse, tarih ile hiç bir alakası olmayan bir kişiye hayatının en önemli tatili olan balayı tatilinde tarihi yerleri gezdirmek ne kadar can sıkıcı olur tahmin edersiniz.

Hayatında defalarca Roma’ya gitmiş bir çifti alıp Roma’da balayı tatili yaptırmak, her ne kadar farklı mekanlarda farklı temalarda hazırlanmış olsa bile kısa bir süre sonra can sıkıcı olabilir. Bu nedenle her zaman insanların bu özel gününde özel bir balayı programı yapmak için bazen haftalarımı veririm. Neyse Milano’ya gelirsek, emin olabilirsiniz ki, az bir moda merakınız varsa Milano sizlere yaşayacağınız en muhteşem balayını sunabilir.

Milano Alışveriş

Milano İtalya’nın ekonomik üssü konumunda hatta finans merkezi demek sanırım çok daha doğru olacaktır. Ekonomik üssü diye yazmamdan dolayı Milano ile balayı tatili özdeşleştirmekte güçlük çekeceğinizi anlıyorum. Ama Milano demek sadece Moda ve finans merkezi olan bir şehir demek değil.

Milano’da balayı çiftleri için gezilecek yerler:

Milano’u keşfetmeye Piazza della Scala’dan başlayın, Piazza della Scala Milano’da dünyanın en gösterişli ve prestijli tiyatrolarından olan La Scala’ya ev sahipliği yapıyor.

Quadrilatero d’Oro Avrupa’nın en etkileyici alışveriş pasajlarından birisi, pasajda dünyanın önde gelen markaları Gucci, Dolce & Gabbana, Prada, Cavalli gibi daha bir çok markanın mağazaların bulunduğu, alışveriş için inanılmaz bir yer.

Kulesine çıkıp bütün kenti kuş bakışı izleyebileceğiniz Duomo’nun hem büyüklüğü hemde inanılmaz işçiliğine hayran kalacaksınız. Bir çok farklı mağazaların sıralandığı via Dante’de hem alışverişinize devam edebilir; hemde caddenin devamında Michelangelo imzalı ama tamamlanmamış Rodanini Pieta olarak bilinen mermer heykelinde bulunduğu Castello Sforzesco’ya gidebilirsiniz. 15. Yüzyıldan kalma bu tarihi kalenin içerisinde ayrıca Museum of Decorative Arts gibi farklı ve görmeniz gereken müzeler bulunuyor.

Sanata karşı ilginiz varsa eğer 17. yüzyıldan kalma yapıda bulunan Pinateca di Breta tam size göre. Milano’nun en değerli sanat kolleksiyonuna sahip müze sanatseverler için önemli bir adres.

Leonardo da Vinci’nin o meşhur Son Yemek’ini merak edenler kilise ve manastır olarak hizmet veren Santa Maria delle Grazie’ye gitmeleri gerekiyor.

Milano

Milano’da alışveriş

Milano’ya moda ve alışveriş için gidin dedik ama alışveriş için ayıracağınız zaman bu kadar dar bir alanda olmamalı. Eğer sizde benim gibi düşünüyorsanız Quadrilatero d’Oro’dan ayrı olarak ünlü italyan galerist Carlo Sozzani’nin mağara, galeri ve kafe olarak hizmet veren büyük kompleksi 10 Corco Como’ya uğrayabilirsiniz. Yine Milano’nun en eski outletlerinden olan Salvagente gitmeniz gereken bir başka alışveriş rotalarından olabilir. Antika meraklıları içinde önereceğim yer, pazar günleri kurulan Mercatone deli’Antiquario olacaktır.

Milano Konaklama

Konaklama için çok seçenek var, ama sizlere önereceim lüks ve balayı tatilinize yakışacağını düşündüğüm bir kaç otel adı vermek gerekirse; Bulgari Hotels, Armani Hotels, Four Seasons, Park Hyatt, Mandarin Oriental verebilirim. Sizinde bildiğiniz gibi bu otellerin bir çoğu oteller zincirinin bir parçası olarak Milano’da hizmet veriyor.
Daha önce bir balayı çiftimizin konakladığı küçük ama stil sahibi bir otelde TownHouse konaklama için tercih edebilirsiniz. Biraz daha ekonomik olmasını isterseniz Foresteria Monforte iyi bir tercih olabilir.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.