Love Locks, (Aşk Kilitleri) Köln

/ 25 Ekim 2013 tarihinde eklendi 11 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 43 okunma / 1 Yorum
Love Locks, (Aşk Kilitleri) Köln

Love Locks bizim dilimizde Aşk Kilitleri, Hohenzollern Köprüsü üzerinde bulunan, sevgililerin asma kilitlerin üzerine adını yazarak anahtarını nehre attıkları yer.

Köln gezinizde aşkınızı kilitlemek isterseniz burası tam size göre. Köln’den yolunuz geçer veya gezmek amaçlı gelmişseniz eğer Dom Katedrali’nin hemen yakınında yer alan Hohenzollern Köprüsü’ne uğramanız gerektiğini düşünüyorum.

Aşk Kilitleri

Hohenzollern Köprüsü Nerede?

Köprü Köln’ün Ren Nehri üzerinde yer alan 7 köprünün en eskisi ve en önemlisi. Hohenzollernbrücke ile Köln Katedrali arasında yer alan köprü ilk olarak Dom Köprüsü olarak inşa edilir ama zamanla dayanma gücünü kaybeden köprü 1907 yılında yeniden inşa edilir. 2. Dünya savaşında yapılan hava bombardımanlarından zarar görmeden kurtulan  Hohenzollern Köprüsü Köln‘e batıdan yaklaşan müttefik askerilerinin Köln’e girmelerini önlemek amaçlı Alman Ordusu tarafından havaya uçurulur.

Savaşın sona erdiği 1945li yıllarda köprü biraz düzenlenir ve yaya geçidi insanların kullanımına açılır. 1959 yılında köprü tam anlamıyla onarılır ve yayaların ve demir yollarının kullanımına açılır. Artan tren trafiği nedeniyle 1980 yılında demir yolu şeridi arttırılır ve bugün günde 1200 trenin geçtiği en önemli köprülerden birisi olur.

Love Locks, Hohenzollern Köprüsü

Hohenzollern Köprüsü üstünden geçen trenlerin yanı sıra “Love Locks” denilen aşk kilitleri ile de ünlü olmuş bir yer. Yayaların geçtiği kısımda yer alan demirlere asılmış milyonlarca kilit herkesi hayrete düşürmeye yetmekte.

Olay aslında tam anlamıyla şu şekilde. İlk olarak İtalya’da başlayan “AŞK KİLİTLERİ (Love Locks)” çılgınlığı Köln’de de bir furya haline gelir. Bunun için de en uygun yer hiç şüphe yok ki Hohenzollern Köprüsü olmalı tarihi değerinin yanı sıra Köln’ün en harika manzarası burada. Köprü, Nehir, Dom Katedrali Köln’ün tablosal manzarasının üç önemli öğesi.

Sevgililer günü, yıl dönümü vs gibi zamanlarda buraya gelen çiftler buraya yer alan demirlere bir kilit takarlar. Genelde kilit üzerinde isimleri ve tarihleri yazar ardından bu kilitlerin anahtarları Ren nehrinin azgın sularına atılır. Burada aşklarını ve kalplerini birbirlerine ebediyen kilitlediklerini gösterirler.

Yaklaşık 410 metre uzunluğunda olan köprüde kilit takmak için yer neredeyse bulmak çok zor. Aşağıda yer alan video sanırım bunun en güzel kanıtı.

Köln gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz yerlerden birisi olan Love Locks Hohenzollern Köprüsü‘nün benzersiz manzarası da Köln’ün harika manzarasını seyretmek için de ideal bir yer.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Love Locks, (Aşk Kilitleri) Köln (1 Yorum)

  1. […] Hazır Köln’e gitmişken aşkınızı kalbinize kilitleyin ve anahtarı Hohenzollern Köprüsü üzerinden Ren nehrine atın. Köln’de son yıllarda uygulanan popüler bir uygulamalardan birisi. Gençler arasında hayli yaygın. Love Locks hakkında daha fazlası […]