Gent ve Gent’in gezilecek, görülecek yerleri!

/ 19 Eylül 2019 tarihinde eklendi 11 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 51 okunma / yorumsuz
Gent ve Gent’in gezilecek, görülecek yerleri!

Gent Belçika’nın zengin tarihi ile öne çıkan şehirlerinden birisi, burada güzel bir gezi fırsatı buldum. Gent  insana tarih ile bütünleşerek nasıl yaşanabileceğini anlatan güzel bir şehir.

Brüksel gezisinin ardından ziyaret ettiğim Gent, yaz aylarına denk gelmesiyle oldukça hareketliydi. Özellikle nehir kıyısında yer alan kafeteryalar oldukça renkli ve hareketliydi. Yine nehir kıyısında hazırlanan konser alanından gelen daha çok yerli müziklerinden oluşan melodiler kulaklarımızın pasını sildi. 

Gent
Oğlum Gent’i çok seviyor.

Tarihte çok çok zengin bir liman şehri olan Gent’in, bugün bir üniversitesi bulunuyor ama hala tarihinden bişeyler kaybetmiş değil. Hemen her sokak sizleri bir kaç yüzyıl öncesine alıp götürecek bir yer. Schelde ve Lys nehirlerine kıyısına kurulan şehir Avrupa’nın en önemli liman şehirlerinden birisi iken bugün önemini epey kaybetmiş olsa da hala zengin bir şehir.

 250 bin civarında kişinin yaşadığı kent, bugün Belçika’nın Belediyeler anlamında ikinci kalabalık şehri, halan aktif bir limanı bulunuyor ama yüzyıl öncesi kadar önemli bir durumda değil. 

Gent Gezisine nereden başlanmalı?

Gent
Gent

Şehri gezmeye tam ortasından başlayın, çünkü aradığınız hemen her şeye en kolay buradan ulaşabilirsiniz. Nehir etrafında kurulan kafeler bizlere Ege veya Akdeniz kıyılarında deniz kenarına kurulan mekanları hatırlatmıyor değil. Fotoğraf çekmek için o kadar çok malzeme varki neyi fotoğraflayacağınızı şaşıracaksınız. 

Gent’e gitmek için en doğru zaman ne zamandır?

Ben Gent’e geliş zamanım biraz yanlış oldu, Gent Festivali zamanında gelmiş olsaydım 10 gün süren eğlenceli bir anım olacaktı ama tekrar gelmeyi düşünüyorum, çünkü Gent beni oldukça etkiledi.

Gent’in tarihte ne kadar zengin bir şehir olduğunu devasal Katedrallerinden anlamak mümkün. St. Baafs Katedrali, “Gravensteen” Kontlar Kalesi, Gent Sint-Pieters Tren Garı, Tarihi Saat ve Can Kulesi gibi daha onlarca tarihi mekan sizleri bekliyor. Konaklama için tarihi merkezi seçmenizde fayda var, çünkü hem şehri gezmek hemde tarihi atmosferin kokusunu almak için ideal bir seçim olur.

Gent’te konaklama

Konaklama için farklı alternatifler var özellikle şehir merkezinde konak isteyenler için oldukça fazla alternatif var. Biraz ekonomik otel arayanlar için şehir merkezi dışında 50 Euro civarına konaklamak mümkün. Ama şehir içerisinde ki oteller 150 Euro’ya kadar yükseliyor. Tabi burada otelin kalitesini de göz önüne almak gerekir. 

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.