Dubrovnik Gezilecek Yerler, Dubrovnik Gezi Rehberi

/ 3 Ekim 2019 tarihinde eklendi 3 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. / 31 okunma / yorumsuz
Dubrovnik Gezilecek Yerler, Dubrovnik Gezi Rehberi

Dubrovnik sahilleri bana her ne kadar egzotik kumsalları hatırlatsada Dubrovnik’in kendine özgün kültürü ve mimarisi ile keyif alarak gezdiğim bir yer oldu.

Dubrovnik Hakkında

Dubrovnik Sokakları90’lı yıllarda yaşanan savaşın yaraları neredeyse sarılmış. Şimdi sakin huzur dolu bir şehir olan Dubrovnik, tarihi yerleri, muhteşem adaları ve plajları ile gezginlerin büyük heyecanla gezdikleri harika bir şehir oldu.

Hırvatistan’ın Adriyatik Denizine kıyıları olan Dubrovnik’in eski adı Ragusa. 1991 yılında Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan etmek için çaba sarf ettiği dönemde Sırplarla çıkan iç savaşta ülkenin tarihi değerli oldukça zarar gördü. UNESCO’nun başlattığı restorasyon çalışmaları sonucunda şehir eski cazibesine büyük bir oranda kavuştu ve gezginlere şehrin güzelliklerini sunmaya başladı.

Dubrovnik gezilecek yerler listesi

Ancient City Walls, (Antik Şehir Surları), Dubrovnik

Dubrovnik Ancient City Walls
Ancient City Walls

Dubrovnik’i tanımak için ilk yapmanız gereken tarihi şehir surlarından Dubrovnik’in muhteşem manzarasını seyretmek olacaktır. 10ç yüzyılda Adriyatik denizinden gelecek olası saldırılara karşı şehrin güvenliğini sağlamak için inşa edilen Ancient City Walls, Dubrovnik gezinizde ilk durağınız olmalı.

Dubrovnik Mljet Adası ve Mljet Ulusal Parkı

Dubrovnik Mljet
Mljet

Bu küçük ada Dubrovnik’te geçirdiğiniz gezi veya tatilin tatlı bir anısı olarak kalacak. Plajlar harika olduğu gibi bir çok su sporu içinde uygun bir yer. Biraz huzura ihtiyacınız olduğu bir zamanda ziyaret etmenizde fayda var. Hiç bir şeye gereksinim duymasanız bile sırf fotoğraf çekmek için yine gidebilirsiniz.

Dubrovnik Cable Car (Teleferik)

Teleferik
Teleferik

Şehri kuşbakışı izlemek için teleferikle yükseklere çıkmak kadar güzel bir şey olamaz. İniş çıkış 12 euro biraz pahalı olsada bu benzersiz manzarası seyretmek için değer. Trekking amaçlıda kullanabilirsiniz. Zirveye tek yön çıkıp yürüyerek inebilirsiniz.

Island of Lokrum (Lokrum adası)

Dubrovnik Lokrum Adası
Lokrum Adası

Farklı yerlerde yüzmek, doğa yürüyüşü yapmak isterseniz Lokrum adası harika bir deneyim olacaktır. Dubrovnik merkezinden 15 dakikalık bir feribot yolculuğu ile Lokrum adasının benzersiz güzellikleri ile tanışabilirsiniz.

Korcula island, Korkula Adası

 

Korkula Adası
Korkula Adası

Marco Polo’nun doğduğu yer olarak bilinen Korcula adası, günümüze kadar çok iyi korunmuş tarihi ve doğal güzellikleri açısından oldukça zengin bir ada. Korcula adasına sadece gezmek için gelebileceğiniz gibi konaklama için tercih edebileceğiniz tesislerde bulunmakta. Dubrovnik merkezine göre konaklama fiyatları oldukça uygun.

Lopud island (Lopud Adası)

Lopud Adası
Lopud Adası

Dubrovnik’in gördüğümüz en yeşil adası Lopud, sakin bir atmosferde gözden uzak bir tatil için iyi bir tercih olabilir. Adada konaklama tercihlerinin yanı sıra Dubrovnik merkezinde konaklayanlar için 3 adalar turu ile de Lopud adasınla tanışma fırsatınız oluyor.

Elafiti Islands (Elafiti Adası)

Elafiti Adası
Elafiti Adası

Fotoğraf çekmeye doyamayacağınız bu muhteşem adada Adriyatik denizinin muhteşem sularında yüzme fırsatı bulabilirsiniz. Elafiti adasında konaklama için küçük pansiyonları tercih etmenizi öneriyorum. Konalklama yapmayacaklar için 3 adalar tekne turu ile bu harika daya gelebilirsiniz. Çocuklu aileler için kumsalları oldukça uygun.

Museum of Croatian War of Independence (Hırvatistan Savaş Müzesi)

Hırvatistan Savaş Müzesi
Hırvatistan Savaş Müzesi

Savaşın yıkımları, acılarını gözler önüne seren güzel bir müze. Bu müzeyi ziyaret etmeden barışın kıymetini bilmek imkansız. Suriye’ye savaş açmak için can atanlara savaşın sonucunda neler olacağını anlamaları için bu müzeye getirmek gerekir.

Kolocep Island (Kolocep Adası)

Kolocep Adası
Kolocep Adası

Sakin, temiz ve huzur dolu bir ada. Alışveriş için küçük dükkanlar, restoranlar ve birkaç otel burası bana Avşa adasını hatırlatmadı değil. sahilde yürümek bir başka güzel, kristal berraklığındaki deniz suyunda yüzmek bir başka güzel.

Museum of Modern Art (Modern Sanatlar Müzesi)

Museum of Modern Art
Museum of Modern Art

19. ve 20. yüzyılın önemli sanat eserlerini bulabileceğiniz Modern Sanatlar Müzesinde Hırvatistan hakkında güzel bilgiler bulabilirsiniz. Müze çok büyük değil o yüzden 1-2 saatlik bir zaman ayırmanız yeterli olacaktır.

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.