Amsterdam ve Amsterdam’da gezilecek yerler!

/ 19 Eylül 2019 tarihinde eklendi 20 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. / 52 okunma / yorumsuz
Amsterdam ve Amsterdam’da gezilecek yerler!

Amsterdam’a hiç bir gezi planı yapmadan vardım, navigasyonu Amsterdam şehir merkezine ayarlayıp götürdüğü yere gittim, 20 dakika kadar otopark aradıktan sonra nihayet günlüğü 35 Euro’ya bir otopark bulabildim. 

İlk defa bu kadar bilgisizce bir şehri ziyaret etmenin ahmaklığı ile gezmeye başladım, ilk sokak tamamen yanlış bir sokaktı ama bir sonraki sokak kanal kıyısından beni Central’a ulaştırdı. Burada bazı kafelerde uyuşturucu esrar serbest olduğundan hemen her sokakta kafası iyi insanlarla karşılaşmak mümkün. Hele birde o kafa ile yasak olması halde bisiklet kullanlar varki sormayın. Kısaca burada hele akşamüstü falan geziyorsanız çok daha dikkatli olun sağınızdan solunuzdan bisikletler son hızla geçebiliyorlar.

Önce şunu belirtmek isterim, Amsterdam oldukça pahalı bir şehir. Otopark ücretleri adeta araçla gelmeyin diyor, buna rağmen görülesi bir şehir. Kanallar ve bisikletler şehri olmasının dışında göz dolduran ve imrendiren tarihi yapılara da ev sahipliği yapıyor. Almanya, İsviçre, Belçika gibi çevre ülkelerden sırf ot içmek için gelenlerin sayısı oldukça fazla. Bunu sokaklarda hatta otobanlarda görmek mümkün.

Amsterdam’a neden bu kadar çok turist geliyor?

Amsterdam, Avrupa’nın en çok turist çeken yerlerinden birisi bunun nedeni ne olabilir sizce? Sadece bisiklet ve zengin tarihi, kanalları olmadığı kesin. Amsterdam, Hollanda’nın başkenti fakat idari işler daha çok Lahey’den yapıldığı için Amsterdam’ın başkentliği ne işe yarıyor bilinmez. Aslında bize uzak bir durum değil Ankara başkentimiz ama neredeyse tüm vekillerimiz İstanbul’da ancak kanun çıkaracakları zaman giderler.

 Amsterdam için; kültür sanat şehri demek yanlış olmaz. Şehirde bulunan onlarca müzede tarihin izlerini ve geçmişten bu güne kültürel etkinler hakkında güzel bilgilere ulaşılabilir. Bu müzeler hakkında detaylıca bilgi vereceğim.  Turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden birisi de “Red Light District”. Burada uyuşturucu türlerinin satılması, içilmesi yasak değil gibi bir şey. Uyuşturucu konusunda Amsterdam’da denetimli serbestlik var gibi bir şey. Hani kullanılması, satılması yasak ama bu yasağı uygulayan yok. Belki de bu yüzden Amsterdam çok turist çekiyor.

Amsterdam’ı nasıl gezmeliyim?

Amsterdam’ı gezmek için bir bisikletinizin olması yeterli eğer yoksa hiç sorun değil kiralamak mümkün. Burada bisiklet hırsızlığı biraz fazlaca olduğu için, sağlamca bir kilit ile gittiğiniz yerde ki bisiklet park yerlerine kilitlemeniz gerekir. Ben Amsterdam’da arabamla gezmek istiyorum diyorsanız bir haftalık tatilde bir araba parası park parası ödemeye hazır olun. Park ücretlerinin çok yüksek olması yüzünden olmalı ki halk araçlardan inmiş ve bisiklete binmiş.

Amsterdam’da neler yapılır, Amsterdam’da nereler gezilir?

Amsterdam’a gelinir de kanallarda şehir turu yapılmadan dönülür mü? Sakın dönmeyin, mutlaka Amsterdam içerisinde ki kanallardan küçük teknelerle bir şehir turu yapın.

Amsterdam’da hangi müzeler gezilmeli?

Amsterdam Resim tutkunuz varsa eğer “Van Gogh Müzesi” size 200ün üzerinde resim, beş yüz kusur çizim ayrıca Japon eseleri sunmakta olan sanat ve kültür müzesi. Her yıl bir milyondan fazla turist Van Gogh’un eserlerini görmek için buraya geliyor. “Van Gogh” eserlerinin yer aldığı en büyük müze olma unvanını elinde tutuyor.

Amsterdam
Amsterdam

Biraz içinizde buruluk hissederek de olsa “Anne Frank Müzesi”ni ziyaret etmenizde fayda var. Anne Frank’ı kısaca tanımak gerekirse, Hitler döneminde Almanya’dan Hollanda’ya göç eden fakat Hitler’in Hollanda’yı almasından sonra küçük bir odada 2 yıl gizlenmek sorunda kalan ve sonra yakalanarak toplama kampında ölen 13 yaşında bir çocuk. Anne Frank’ın 2 yıl boyunca saklandığı odada günü gününe tuttuğu günlük yayınlandığı zaman 60 dilde milyonlar satmıştı. Anne Frank’ın yaşadığı ev şimdi Amsterdam’ın en önemli müzelerinden birisi.

Devlet kontrolünde olan “Rijksmuseum” yaklaşık beş bin resim içeriyor. 1400 ile 1900 yılların ait birçok önemli eseri Rijksmuseum’da görmek mümkün.

Amsterdam Kanal Turu Hakkında düşüncelerim

Amsterdam’ın farklı bir yüzü de “Jordaan” bölgesi, çiçekli balkonları, kanal boyunca muhteşem bir atmosfer yaratıyor. Burada kâffelerde hoş saatler geçirebilir, Amsterdam’ın diğer yüzüyle tanışabilirsiniz. Açık hava müzesini andıran bölge turistlerin ilgi odağı yerler arasında.

De Wallen ya da Red Light District bölgesi diğer adıyla “Kırmızı Işık” bölgesi burada uyuşturucu, eğlence mekânları, genelevler bulabilirsiniz. Pek önermesek de turistlerin en çok uğradığı yerler arasında olduğunu bilmenizde fayda var.

Amsterdam
Amsterdam

Kuruluşu 1895 yıllarına kadar uzanan sanat müzesi  “Stedelijk Museum CS” görmeniz gereken yerler arasında olmalı. Tarihi ve içerdiği sanatsal eserleri yerinde görmek mümkün.

Amsterdam
Amsterdam

Amsterdam bir solukta gezilecek bir yer değil aslında, Amsterdam’ı keşfetmek istiyorum, merak ediyorum diyorsanız otel odasının penceresinden dışarıyı seyrederek değil, bir bisiklete binip günlerce pedal çevirerek mümkün olabilir. Merak etmeyin bisikletle gezi Amsterdam’da çok popüler ve güvenli. Bisiklet yolları ve park yerleri şehrin her yerinde bulunuyor.

Türkiye’den uçakla ulaşım hem kolay hemde rahat. Amsterdam’ın kültürü, tarihi ve sanat eserlerini yerinde görmek için en az 4 günlük bir tatil yeterli olacaktır. 

Paylaşmak ister misin?

Jaseph

Bir gezgin ne yapar ki: gezer, görür, fotoğraf çeker, yazar ve sizlerle paylaşır.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.